O‘zDJTU rektori Italiyaga yo‘l olayotgan talabalarga tilaklar bildirdi
23-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Italiya tashqi ishlar vazirligi va Peruja xorijliklar uchun universiteti granti asosida 1 oylik til va madaniyat dasturida ishtirok etish uchun jo‘nab ketayotgan Tarjimonlik fakultetining 12 nafar talabasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Samarali muloqot chog‘ida Ilxomjon Tuxtasinov Italiya Respublikasi Bosh vazirining yaqinda O‘zbekistonga amalga oshirgan rasmiy tashrifi va muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv doirasida ta’lim, fan va madaniyat sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, rektor talabalarga safar davomida O‘zbekiston madaniyati, urf-odatlari va an’analarini namoyish etish, milliy taomlar va liboslar orqali respublikamiz sha’ni, qadri va obro‘sini xalqaro miqyosda oshirish bo‘yicha tavsiyalar berdi. U Peruja universitetining ichki tartib-qoidalariga qat’iy rioya qilish, do‘stona muhitda faol ishtirok etish va yangi do‘stlar orttirish orqali O‘zbekiston bilan Italiya o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Uchrashuvda Tarjimonlik fakulteti dekani Ulug’bek Yo‘ldoshev so‘zga chiqib, talabalar va o‘qituvchilar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar uchun universitet rahbariyatiga minnatdorchilik bildirdi.
Tadbir yakunida Ilxomjon Tuxtasinov talabalarni muvaffaqiyatli safar va samarali o‘qishga chorlab, ularni qaytganlaridan so‘ng o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashishga taklif etdi.

UzSWLU Rector Sends Off Students Heading to Italy with Best Wishes
On June 23, the Rector of Uzbekistan State World Languages University, Ilkhomjon Tuxtasinov, met with 12 students from the Faculty of Translation who are departing for Italy to participate in a one-month language and culture program. The program is supported by a grant from the Italian Ministry of Foreign Affairs and the University for Foreigners of Perugia.
During the meaningful conversation, Rector Tuxtasinov highlighted that the recent official visit of the Prime Minister of the Italian Republic to Uzbekistan and his meeting with President Shavkat Mirziyoyev have elevated bilateral cooperation in education, science, and culture to a new level.
He advised students to proudly represent Uzbekistan’s culture, customs, and traditions during their trip, and to promote the country’s image internationally through national cuisine and clothing. The rector also emphasized the importance of strictly following the internal rules of the University of Perugia, actively participating in a friendly environment, and strengthening Uzbekistan–Italy relations by building new friendships.
Dean of the Faculty of Translation, Ulugbek Yuldoshev, also expressed gratitude to the university administration for the opportunities being created for both students and faculty.
At the end of the meeting, Ilkhomjon Tuxtasinov wished the students a successful trip and fruitful learning experience, encouraging them to share their impressions upon return.