O‘zDJTU rektori Italiyaga yo‘l olayotgan talabalarga tilaklar bildirdi
23-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Italiya tashqi ishlar vazirligi va Peruja xorijliklar uchun universiteti granti asosida 1 oylik til va madaniyat dasturida ishtirok etish uchun jo‘nab ketayotgan Tarjimonlik fakultetining 12 nafar talabasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Samarali muloqot chog‘ida Ilxomjon Tuxtasinov Italiya Respublikasi Bosh vazirining yaqinda O‘zbekistonga amalga oshirgan rasmiy tashrifi va muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv doirasida ta’lim, fan va madaniyat sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, rektor talabalarga safar davomida O‘zbekiston madaniyati, urf-odatlari va an’analarini namoyish etish, milliy taomlar va liboslar orqali respublikamiz sha’ni, qadri va obro‘sini xalqaro miqyosda oshirish bo‘yicha tavsiyalar berdi. U Peruja universitetining ichki tartib-qoidalariga qat’iy rioya qilish, do‘stona muhitda faol ishtirok etish va yangi do‘stlar orttirish orqali O‘zbekiston bilan Italiya o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Uchrashuvda Tarjimonlik fakulteti dekani Ulug’bek Yo‘ldoshev so‘zga chiqib, talabalar va o‘qituvchilar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar uchun universitet rahbariyatiga minnatdorchilik bildirdi.
Tadbir yakunida Ilxomjon Tuxtasinov talabalarni muvaffaqiyatli safar va samarali o‘qishga chorlab, ularni qaytganlaridan so‘ng o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashishga taklif etdi.

Ректор УзГУМЯ пожелал успехов студентам, выезжающим в Италию
23 июня ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов провел встречу с 12 студентами факультета перевода, выезжающими в Италию для участия в месячной программе по языку и культуре. Программа организована на основе гранта Министерства иностранных дел Италии и Университета для иностранцев города Перуджа.
В ходе содержательной беседы Илхомжон Тухтасинов особо отметил, что в рамках недавнего официального визита Премьер-министра Итальянской Республики в Узбекистан и встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым двустороннее сотрудничество в сфере образования, науки и культуры вышло на новый уровень.
Ректор дал студентам советы достойно представлять культуру, обычаи и традиции Узбекистана за рубежом, продвигая имидж страны с помощью национальных блюд и одежды. Он также подчеркнул необходимость строго соблюдать внутренний распорядок Университета Перуджи, активно участвовать в дружественной атмосфере и укреплять связи между Узбекистаном и Италией посредством новых знакомств и общения.
Декан факультета перевода Улугбек Йулдашев выразил благодарность руководству университета за создаваемые возможности для студентов и преподавателей.
В завершение встречи Илхомжон Тухтасинов пожелал студентам успешной поездки и продуктивного обучения, а также пригласил их поделиться своими впечатлениями после возвращения.