O`zDJTU rektori Jazoir-2 universitetiga tashrif buyurdi.
Abu al-Qosim Saadallo nomidagi Jazoir-2 universitetida 4 ta fakultet: gumanitar, ijtimoiy fanlar, arab tili, adabiyoti va sharq tillari hamda xorijiy tillar fakultetlari, shuningdek, arxeologiya va tarjimashununoslik institutlaridan tashkil topgan. Xususan, xorijiy tillarni intensiv oʻrgatish markazi ham foaliyat koʻrsatadi.
Oliygohda 40 000 nafardan ortiq talabalar arab, fransuz tillarida tahsil oladi, 1 500 nafarga yaqin professor oʻqituvchilar dars beradi. Xorijiy tillar fakultetida ingliz, fransuz, ispan, nemis, rus tillari oʻqitiladi. Tarjimashunoslik yoʻnalishida 3 ta: arab, fransuz, ingliz tillaridan va oʻsha tillarga tarjima qilish sirlarini oʻrgatiladi. Taʼlim oluvchilar uchun barcha mashgʻulotlar arab va fransuz tillarida yoʻlga qoʻyilgan.
Shu kunning oʻzida Jazoir-2 universiteti rektori professor Al Said Raxmon va OʻzDJTU rektori professor Ilxomjon Tuxtasinov tomonidan ikki oliy taʼlim muassasasi oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Shuningdek, uchrashuv davomida ikkita oliy taʼlim mussasasi oʻrtasida talabalar almashish, oʻqituvchi almashish, xalqaro aloqalarni loyihalar doirasida ham rivojlantirish, ilmiy tadqiqot ishlarini birgalikda bajarish, qoʻshma taʼlim dasturlarini yoʻlga qoʻyish imkoniyatlari, maqolalar chop etish xususida fikrlar almashildi.
Shu oʻquv yilining oʻzida OʻzDJTUdan 10 nafar professor oʻqituvchilarning malakasini Jazoir-2 universitetida oshirish, yangi oʻquv yilidan boshlab esa har yili arab, fransuz, ingliz, tarjimashunoslik yoʻnalishlari boʻyicha talabalarni ushbu universitetga bir semestr davomida oʻqishga yuborish va Jazoir-2 universitetida rus tilini oʻrganayotgan talabalarni OʻzDJTUda oʻqishlari uchun sharoitlar yaratish xususida ham kelishib olindi.

Ректор УзГУМЯ посетил Университет Алжир-2.
Делегация Узбекского государственного университета мировых языков во главе с ректором Ильхомжоном Тухтасиновым 21 февраля посетила алжирский университет, расположенный в республике Алжир. Во время визита члены группы познакомились с деятельностью университета.
Университет Алжире-2 имени Абу аль-Касима Саадалло состоит из 4 факультетов: гуманитарных, социальных наук, арабского языка, литературы и восточных языков, а также факультетов иностранных языков, а также институтов археологии и перевода. В частности, действует Центр интенсивного обучения иностранным языкам.
В вузе обучается более 40 000 студентов на арабском, французском языках, преподают около 1 500 профессоров. На факультете иностранных языков преподаются английский, французский, испанский, немецкий, русский языки. В области переводоведения преподаются секреты перевода с 3-х языков: арабского, французского, английского и на те же языки. Для обучающихся все занятия организованы на арабском и французском языках.
В этот же день ректор университета Алжира-2 профессор Аль Саид Рахман и ректор УзГУМЯ профессор Ильхомжон Тухтасинов подписали меморандум о сотрудничестве между двумя высшими учебными заведениями.
Также в ходе встречи между двумя высшими учебными заведениями состоялся обмен мнениями по вопросам обмена студентами, обмена преподавателями, развития международных связей в рамках проектов, совместной научно-исследовательской работы, возможности создания совместных образовательных программ, публикации статей.
В этом же учебном году 10 профессоров Узбекского государственного университета мировых языков договорились о повышении квалификации преподавателей в университете Алжира-2, а с нового учебного года ежегодно направлять студентов по арабскому, французскому, английскому языкам, переводоведению в этот университет на один семестр и создавать условия для обучения в Университете Алжира-2 студентов, изучающих русский язык.