23-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov Yaponiyaning Xokkaydo provinsiyasi granti asosida Xigashikava maktabi tomonidan tashkil etilgan 2 oylik yapon tili va madaniyati dasturida ishtirok etish uchun jo‘nab ketayotgan Sharq filologiyasi fakultetining 2 nafar o‘qituvchisi va 10 nafar talabasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida Ilxomjon Tuxtasinov O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi ijtimoiy-gumanitar hamkorlik yildan-yilga kengayib borayotganini alohida ta’kidlab, O‘zDJTU professor-o‘qituvchilari va talabalari uchun yaratilayotgan xalqaro dasturlar, grantlar va akademik almashinuv imkoniyatlari haqida so‘z yuritdi.
Shuningdek, rektor ishtirokchilarga safar davomida yapon tilidagi bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash, ushbu davlatning boy madaniyati bilan yaqindan tanishish, dunyoqarashlarini kengaytirish bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi va O‘zDJTU sha’nini munosib tarzda namoyon etish zarurligini uqtirdi. Hozirgi notinch xalqaro vaziyatda yoshlarning turli destruktiv oqimlar va tartibsizliklarga aralashib qolmasliklari, ilmga intilish va o‘zini rivojlantirishga e’tibor qaratishlari lozimligini qat’iy ta’kidlab o‘tdi.
Yapon filologiyasi kafedrasi mudiri Nargiza Xamidova o‘z navbatida O‘zDJTUda yapon tilini o‘qitish bo‘yicha yaratilgan sharoitlar, Yaponiya OTMlari bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlash borasidagi izchil siyosat, shuningdek, xorijda tahsil olish imkoniyatlari uchun rahbariyatga chuqur minnatdorchilik bildirdi.
Xigashikava maktabiga ketayotgan guruh vakillari tomonidan Hokkaydo provinsiyasi vakillari uchun “O‘zbekiston madaniyat kunlari”ni tashkil etish, unda milliy qo‘shiq va raqslar, sahna ko‘rinishlari orqali xalqimizning boy madaniy merosini namoyish etish rejalashtirilganligi ta’kidlandi.

Ректор УзГУМЯ провел встречу со студентами и преподавателями, выезжающими в Японию
23 июня ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов провел встречу с двумя преподавателями и десятью студентами факультета восточной филологии, отправляющимися в Японию для участия в двухмесячной программе японского языка и культуры, организованной школой Хигасикава на основе гранта префектуры Хоккайдо.
Во время встречи Илхомжон Тухтасинов подчеркнул, что социально-гуманитарное сотрудничество между Узбекистаном и Японией расширяется с каждым годом, и рассказал о международных программах, грантах и академических обменах, создаваемых для преподавателей и студентов УзГУМЯ.
Он отметил важность укрепления языковых навыков, знакомства с богатой культурой Японии, расширения кругозора, а также достойного представления Республики Узбекистан и УзГУМЯ. В условиях нестабильной международной обстановки он особо подчеркнул необходимость для молодежи держаться подальше от деструктивных течений и беспорядков, сосредоточиться на науке и саморазвитии.
Заведующая кафедрой японской филологии Наргиза Хамидова выразила глубокую благодарность руководству за условия, созданные для изучения японского языка, последовательную политику по укреплению сотрудничества с вузами Японии и возможность обучения за рубежом.
Представители группы, выезжающей в Хигасикава, отметили, что планируется проведение «Дней культуры Узбекистана» для представителей префектуры Хоккайдо, где будет представлено богатое культурное наследие нашего народа через национальные песни, танцы и театральные постановки.