O‘zDJTU Tojikiston OTMlari bilan hamkorlikni kengaytirmoqda
Uchinchi Tojikiston–O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi doirasida O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov ushbu davlatning bir qator oliy ta’lim muassasalari rahbarlari bilan o‘zaro hamkorlik masalalari yuzasidan muzokaralar olib bordi.
Asosiy e’tibor talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, ilmiy, amaliy hamda innovatsion loyihalarni amalga oshirish yo‘nalishidagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, tojikistonlik talabalarni O‘zDJTUda tahsil olishga keng jalb etish masalalariga qaratildi.
Muloqotlar natijasida Tojikiston xalqaro turizm va tadbirkorlik universiteti Dang‘ara xalqaro instituti, Tojikiston davlat pedagogika universiteti, Kulob hamda Dang‘ara davlat universitetlari, shuningdek, Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat universiteti bilan hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomalar imzolandi. Tojikiston–Rossiya (Slavyan) universiteti bilan esa anglashuv memorandumi tuzildi. Har ikki tomon erishilgan kelishuvlar asosida aniq tadbir va loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shundan so‘ng ishtirokchilar forumning yopilish marosimida qatnashib, anjuman yakunlari bo‘yicha qabul qilingan rezolyutsiya bandlari yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar. Shu tariqa forum o‘z ishini yakunladi.

УзГУМЯ расширяет сотрудничество с вузами Таджикистана
В рамках Третьего форума ректоров высших учебных заведений Таджикистана и Узбекистана ректор Узбекского государственного университета мировых языков И. Тухтасинов провёл переговоры с руководителями ряда высших учебных заведений этой страны по вопросам взаимного сотрудничества.
Основное внимание было уделено развитию сотрудничества в направлениях обмена студентами и преподавателями, реализации научных, практических и инновационных проектов, а также привлечению таджикских студентов к обучению в УзГУМЯ.
По итогам встреч были подписаны соглашения о сотрудничестве с Международным университетом туризма и предпринимательства Таджикистана (Международный институт Дангара), Таджикским государственным педагогическим университетом, Кулябским и Дангара государственными университетами, а также с Таджикским государственным университетом права, бизнеса и политики. С Таджикско-Российским (Славянским) университетом был подписан меморандум о взаимопонимании. Обе стороны выразили готовность к реализации конкретных мероприятий и проектов на основе достигнутых договорённостей.
После этого участники приняли участие в церемонии закрытия форума и обменялись мнениями по положениям резолюции, принятой по итогам конференции. Таким образом, форум завершил свою работу.