2024-yil 16-17 yanvar kunlari OʻzDJTUda Britaniya Kengashi bilan hamkorlikda inklyuziv taʼlim boʻyicha seminar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Bugun seminarning birinchi kunida universitet rektori I.Tuxtasinov tadbirni kirish soʻzi bilan ochib berdi. U oʻz nutqida Respublikamizda inklyuziv taʼlimni rivojlantirish borasida olib borilayotgan samarali faoliyat, Britaniya Kengashi va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik masallariga toʻxtalib oʻtdi.
Britaniya Kengashi direktor oʻrinbosari J.Gulyamova Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, turli davlat va nodavlat tashkilotlari bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar, jumladan, “Universitet boshqaruvi”, “Taʼlim sifatini oshirish”, “Inklyuziv taʼlim” kabi loyihalar doirasidagi ishlar haqida maʼlumot berdi.

16-17 января 2024 года планируется организовать семинар по инклюзивному образованию в УзГУМЯ совместно с Британским Советом.
Сегодня, в первый день семинара, вступительной речью мероприятие открыл ректор университета И.Тухтасинов. В своем выступлении он затронул примеры эффективной деятельности по развитию инклюзивного образования в нашей Республике, сотрудничества с Британским Советом и международными организациями.
Заместитель директора Британского Совета Ж.Гулямова предоставила информацию о проектах, реализуемых в сотрудничестве с Министерством высшего образования, науки и инноваций, различными государственными и негосударственными организациями, в том числе такими проектами, как «Университетский менеджмент», «Совершенствование качество образования», «Инклюзивное образование».
Британский эксперт г-жа Алекс Хьюз обменялась мнениями с участниками семинара по темам «Инклюзивное образование: международный опыт», «Инклюзивный университет», «Гендерные вопросы».