OʻzDJTUda Britaniya Kengashi bilan hamkorlikda inklyuziv taʼlim boʻyicha seminar tashkil etilishi rejalashtirilgan edi.
2024-yil 16-17-yanvar kunlari OʻzDJTUda Britaniya Kengashi bilan hamkorlikda inklyuziv taʼlim boʻyicha seminar tashkil etilishi rejalashtirilgan edi.
Seminarning birinchi kunida universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov tadbirni kirish soʻzi bilan ochib berdi hamda oʻz nutqida Respublikamizda inklyuziv taʼlimni rivojlantirish borasida olib borilayotgan samarali faoliyat, bu borada Britaniya Kengashi va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik masallariga toʻxtalib oʻtdi.
Britaniya Kengashi direktor oʻrinbosari J. Gulyamova Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, turli davlat va nodavlat tashkilotlari bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar, jumladan “Universitet boshqaruvi”, “Taʼlim sifatini oshirish”, “Inkluziv taʼlim” kabi loyihalar doirasidagi ishlar haqida maʼlumot berdi.
Buyuk Britaniyalik expert Alex Hughs xonim “Inklyuziv taʼlim: xalqaro tajriba”, “Inklyuziv Universitet”, “Gender masalalari” mavzularida seminar ishtirokchilari bilan fikr almashdi hamda ushbu sohalardagi Britaniya tajribasi bilan oʻrtoqlashdi.
Seminar davomida OʻzDJTU tahsil olayotgan koʻzi ojiz talabalar, xususan PhD boʻyicha ilmiy ish olib borayotgan tadqiqotchi sohada mavjud muammolar va ularni yechish boʻyicha oʻz takliflarini bildirdi. Uning gʻoyalari tadbir ishtirokchilarida katta taassurot qoldirdi.

В УзГУМЯ совместно с Британским Советом планировалось организовать семинар по инклюзивному образованию.
16-17 января 2024 года запланирована организация семинар по инклюзивному образованию в УзГУМЯ совместно с Британским Советом.
В первый день семинара ректор университета Ильхомжон Тухтасинов открыл мероприятие вступительной речью и в своем выступлении коснулся эффективных мероприятий по развитию инклюзивного образования в нашей Республике, а также вопросов сотрудничества с Британским Советом и международными организациями.
Ж. Гулямова, заместитель директора Британского Совета, предоставила информацию о проектах, реализуемых в сотрудничестве с Министерством высшего образования, науки и инноваций, различными государственными и негосударственными организациями, в том числе «Университетским менеджментом», «Повышением качества образования», «Инклюзивного образования».
Г-жа Алекс Хьюз, эксперт из Великобритании, обменялась мнениями с участниками семинара по темам «Инклюзивное образование: международный опыт», «Инклюзивный университет», «Гендерные вопросы» и поделилась британским опытом в этих сферах.
В ходе семинара незрячие студенты, обучающиеся в УзГУМЯ, в частности научный сотрудник, ведущий научную работу на степень доктора философии, высказал свои предложения по существующим проблемам в области и их решениям. Ее идеи произвели большое впечатление на участников мероприятия.