O‘zDJTUda italiyalik talabalar uchun “Yozgi maktab” loyihasi boshlandi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti Italyan tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tashabbusi bilan universitetning xalqaro nufuzini yanada mustahkamlash hamda xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish maqsadida Milan zamonaviy tillar va kommunikatsiyalar universiteti talabalari uchun “Yozgi maktab” loyihasi tashkil etildi.
Loyiha doirasida 18 nafar talaba va 4 nafar professor-o‘qituvchidan iborat delegatsiya 2026-yil 30-may kuni Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi. Mehmonlar uchun 30–31-may kunlari Toshkent shahrining tarixiy obidalari, madaniy maskanlari hamda diqqatga sazovor joylariga sayohatlar uyushtirildi.
30-maydan 8-iyunga qadar davom etadigan “Yozgi maktab” dasturi ishtirokchilarga o‘zbek tili, madaniyati, urf-odatlari va milliy qadriyatlarini yaqindan o‘rganish imkoniyatini yaratadi. Dasturdan o‘zbek tili va madaniyatiga bag‘ishlangan darslar, seminar-treninglar, madaniy tadbirlar hamda Samarqand va Buxoro kabi tarixiy shaharlarga tashriflar o‘rin olgan.
Mazkur loyiha xalqaro akademik hamkorlikni rivojlantirish, talabalarning madaniyatlararo muloqot ko‘nikmalarini boyitish hamda O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosini xorijiy yoshlarga keng targ‘ib etishga xizmat qiladi.

В УзГУМЯ стартовал проект «Летняя школа» для итальянских студентов
По инициативе кафедры теории и практики перевода итальянского языка факультета переводоведения Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ) в целях дальнейшего укрепления международного авторитета университета и расширения международного сотрудничества был организован проект «Летняя школа» для студентов Миланского университета современных языков и коммуникации.
В рамках проекта 30 мая 2026 года в Международном аэропорту Ташкента состоялась торжественная встреча делегации, в состав которой вошли 18 студентов и 4 профессора-преподавателя. Для гостей 30–31 мая были организованы экскурсии по историческим памятникам, культурным объектам и достопримечательностям города Ташкента.
Программа «Летней школы», которая продлится с 30 мая по 8 июня, предоставит участникам возможность ближе познакомиться с узбекским языком, культурой, традициями и национальными ценностями. В программу включены занятия по узбекскому языку и культуре, семинары-тренинги, культурно-просветительские мероприятия, а также поездки в такие исторические города, как Самарканд и Бухара.
Данный проект способствует развитию международного академического сотрудничества, обогащению навыков межкультурной коммуникации студентов, а также широкому продвижению богатого историко-культурного наследия Узбекистана среди зарубежной молодежи.