O‘zDJTUda O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligi keng nishonlandi
20-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligiga bag‘ishlangan “Ona tilim – mangu bo‘l, omon!” nomli adabiy-musiqiy bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili 2-fakulteti dekani Zokir Mehriqulovich Bozarov va O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirni universitet rektori, filologiya fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi. U o‘z nutqida davlat tilining millat hayotidagi o‘rni, jamiyatni birlashtiruvchi kuchi, shuningdek, ona tilimizning nufuzini oshirish borasida amalga oshirilayotgan davlat siyosati haqida so‘z yuritdi.
Bayram dasturi O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi bilan boshlandi. Shundan so‘ng “Bosh Qomusda qadr topgan shon-u shavkat tilisan” raqsi, “O‘zbek tilim, omon bo‘l mangu!” nomli she’riy kompozitsiya va “Baxt-u saodatda yangrasin tilim” qo‘shig‘i mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Tadbir davomida professor Qozoqboy Yo‘ldoshev, O‘zbekiston xalq artisti Zamira Suyunova, shoir va aktyor Erkin Bozorov, hamda “Nuroniylar kuylaganda” ansambli xonandasi Mahbuba Xojimatova kabi ijodkorlar chiqish qildilar.
Talabalar ijrosidagi “Qatag‘on” sahna ko‘rinishi, xorijlik talabalarning videotabrigi va fakultet QVZ jamoasining kulguli chiqishlari bayramga o‘zgacha ruh bag‘ishladi.
Shuningdek, insho, videorolik va chellenjlar tanlovi g‘oliblari tantanali ravishda taqdirlandi. Tadbir yakunida esa “Ona tilim – jon-u dilim” qo‘shig‘i jarangladi.
Bayramda barcha fakultet dekanlari, professor-o‘qituvchilar, talaba-yoshlar hamda mehmonlar faol ishtirok etdilar.

В УзГУМЯ торжественно отметили 36-летие придания узбекскому языку статуса государственного
20 октября в Узбекском государственном университете мировых языков прошёл литературно-музыкальный праздник под названием «Мой родной язык – будь вечным, будь благословенным!», посвящённый 36-летию придания узбекскому языку статуса государственного.
Мероприятие было организовано при сотрудничестве факультета английского языка №2 и кафедры узбекского языка и литературы УзГУМЯ.
Открыл мероприятие ректор университета, доктор филологических наук, профессор Илхомжон Тухтасинов. В своей речи он подчеркнул значимость государственного языка в жизни нации, его объединяющую силу в обществе, а также государственную политику, направленную на повышение престижа родного языка.
Праздничная программа началась с исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан. Затем были представлены танец «Ты – язык славы, вознесённый в Основном законе», поэтическая композиция «Мой узбекский язык, живи вечно!» и песня «Пусть мой язык звучит в счастье и благополучии», которые произвели сильное впечатление на гостей.
В рамках мероприятия выступили профессор Козокбой Йулдашев, народная артистка Узбекистана Замира Суюнова, поэт и актёр Эркин Базаров, а также певица ансамбля «Когда поют ветераны» Махбуба Ходжиматова.
Особую атмосферу празднику придали театрализованная сцена «Репрессии» в исполнении студентов, видео-поздравления иностранных студентов и юмористическое выступление команды КВН факультета.
Кроме того, победители конкурсов сочинений, видеороликов и челленджей были торжественно награждены. Завершился праздник песней «Мой родной язык — моя душа и сердце».
В мероприятии приняли активное участие деканы всех факультетов, преподаватели, студенты и приглашённые гости.