O‘zDJTUda O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligi keng nishonlandi
20-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligiga bag‘ishlangan “Ona tilim – mangu bo‘l, omon!” nomli adabiy-musiqiy bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili 2-fakulteti dekani Zokir Mehriqulovich Bozarov va O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirni universitet rektori, filologiya fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi. U o‘z nutqida davlat tilining millat hayotidagi o‘rni, jamiyatni birlashtiruvchi kuchi, shuningdek, ona tilimizning nufuzini oshirish borasida amalga oshirilayotgan davlat siyosati haqida so‘z yuritdi.
Bayram dasturi O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi bilan boshlandi. Shundan so‘ng “Bosh Qomusda qadr topgan shon-u shavkat tilisan” raqsi, “O‘zbek tilim, omon bo‘l mangu!” nomli she’riy kompozitsiya va “Baxt-u saodatda yangrasin tilim” qo‘shig‘i mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Tadbir davomida professor Qozoqboy Yo‘ldoshev, O‘zbekiston xalq artisti Zamira Suyunova, shoir va aktyor Erkin Bozorov, hamda “Nuroniylar kuylaganda” ansambli xonandasi Mahbuba Xojimatova kabi ijodkorlar chiqish qildilar.
Talabalar ijrosidagi “Qatag‘on” sahna ko‘rinishi, xorijlik talabalarning videotabrigi va fakultet QVZ jamoasining kulguli chiqishlari bayramga o‘zgacha ruh bag‘ishladi.
Shuningdek, insho, videorolik va chellenjlar tanlovi g‘oliblari tantanali ravishda taqdirlandi. Tadbir yakunida esa “Ona tilim – jon-u dilim” qo‘shig‘i jarangladi.
Bayramda barcha fakultet dekanlari, professor-o‘qituvchilar, talaba-yoshlar hamda mehmonlar faol ishtirok etdilar.

10月20日,乌兹别克斯坦世界语言大学举办了以“母语长存,安康永在!
On October 20, the Uzbekistan State World Languages University hosted a literary and musical event titled "My Mother Tongue – Be Eternal, Be Safe!" dedicated to the 36th anniversary of Uzbek being granted the status of the state language.
The event was organized in collaboration between the Dean of the Faculty of English Philology No. 2, Zokir Mehrikulovich Bozarov, and the Department of Uzbek Language and Literature.
The event was opened by the university rector, Doctor of Philology, Professor Ilhomjon Tuxtasinov. In his speech, he spoke about the role of the state language in national life, its unifying power in society, and state policies aimed at enhancing the prestige of the Uzbek language.
The celebration began with the National Anthem of the Republic of Uzbekistan. This was followed by a dance performance “You are the language of glory honored in the Constitution”, a poetic composition “Uzbek Language, Stay Eternal!”, and the song “Let My Language Resound in Happiness and Prosperity”, all of which left a strong impression on the audience.
Among the performers were Professor Qozokboy Yo‘ldoshev, People's Artist of Uzbekistan Zamira Suyunova, poet and actor Erkin Bozorov, and Mahbuba Khojimatova, a singer from the “When the Veterans Sing” ensemble.
The event was further enlivened by a theatrical performance “Repressions” by students, video greetings from international students, and a comedic act by the faculty's KVN (student comedy) team.
In addition, winners of essay, video, and challenge competitions were ceremoniously awarded. The event concluded with the song “My Mother Tongue – My Soul and Heart.”