O‘zDJTUda TEPS tashkiloti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
23-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreyaning Seul universitetlari kengashi huzuridagi Koreys tili bo‘yicha test tashkiloti — TEPS vakillarining rasmiy tashrifi bo‘lib o‘tdi.
Tashrif doirasida TEPS tashkilotining marketing bo‘yicha direktori Sungwon Lee universitet rahbariyati bilan muzokaralar olib bordi. Uchrashuvda O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O. Yusupov, xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Jo‘rayev ishtirok etdi.
Suhbat chog‘ida tomonlar koreys tilini universitetda o‘qitish sifatini oshirish, o‘quv jarayonini zamonaviy talablar asosida takomillashtirish masalalarini muhokama qildilar. Xususan, koreys tili bo‘yicha xalqaro tan olingan TOPIK testlarini tashkil etish, ularni universitet negizida o‘tkazish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, koreys tili o‘qituvchilari orasidan malakali ekspert-ekzamenatorlar tayyorlash, universitet bitiruvchilarini Koreyaning Seul shahrida ish bilan ta’minlash bo‘yicha ham hamkorlik qilish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Uchrashuv davomida tomonlarni o‘zaro qiziqtirgan boshqa masalalar ham ko‘rib chiqilib, manfaatli takliflar ilgari surildi.
Mazkur tashrif O‘zDJTU va TEPS o‘rtasidagi xalqaro aloqalarni yanada mustahkamlash, koreys tilini o‘qitish va baholash tizimini rivojlantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Во встрече с представителями организации TEPS в УзГУМЯ
23 июля в Узбекском государственном университете мировых языков состоялся официальный визит представителей организации по тестированию корейского языка TEPS при Совете университетов Сеула (Республика Корея).
В рамках визита директор по маркетингу организации TEPS Сонвон Ли провёл переговоры с руководством университета. Во встрече приняли участие ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов, проректор по научной работе и инновациям О. Юсупов, начальник отдела международных связей Х. Юлдашев и декан факультета восточной филологии Д. Джураев.
Во время беседы стороны обсудили вопросы повышения качества преподавания корейского языка в университете, совершенствования учебного процесса в соответствии с современными требованиями. В частности, были обсуждены возможности проведения международно признанных тестов по корейскому языку — TOPIK — на базе университета.
Также были рассмотрены перспективы подготовки квалифицированных экспертов-экзаменаторов из числа преподавателей корейского языка и содействия трудоустройству выпускников университета в Сеуле. В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, а также выдвинуты полезные предложения.
Данный визит стал важным шагом на пути укрепления международных связей между УзГУМЯ и TEPS, а также развития системы преподавания и оценки знаний по корейскому языку.