O‘zDJTUda “Yevropa tillari kuni” va “Yevropa kino festivali”ni o‘tkazish masalalari muhokama qilindi
2026-yil 18-avgust kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yevropa delegatsiyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi Siyosiy masalalar bo‘yicha mas’ul xodimi Mikaela Zelenanska bilan ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori O. Yusupov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda bo‘lim yetakchi mutaxassisi K. Alimova ishtirok etdilar.
Ishchi uchrashuv davomida joriy yilning 10-iyul kuni bo‘lib o‘tgan muzokaralarda muhokama qilingan O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Yevropa tillari kuni”ni o‘tkazish bilan bog‘liq tashkiliy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
X. Yuldashev universitet tomonidan mazkur tadbirni yuqori saviyada tashkil etish uchun barcha zarur sharoit va imkoniyatlar yaratilishini ta’kidladi. Jumladan, tadbir uchun faollar zali va 4 ta ma’ruzalar zali ajratilishi, zarur texnik vositalar bilan ta’minlanishi, xalqaro tashkilotlar hamda Yevropa davlatlari elchixonalari vakillarini kutib olish va ularga hamrohlik qilish, shuningdek, O‘zDJTU professor-o‘qituvchilari va talabalarining faol ishtirokini ta’minlash borasida universitet tomonidan tegishli ko‘mak ko‘rsatilishi qayd etildi.
O. Yusupov tadbirni mazmunan boy va yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida uning dasturini puxta ishlab chiqish hamda amalga oshirish bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalarini bildirdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida 2026-yil 28-oktabr kuni “Yevropa kino festivali” doirasida O‘zDJTU talabalari uchun Britaniya Kengashi tomonidan taqdim etiladigan ingliz tilidagi qisqa metrajli filmlar namoyishini tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida Mikaela Zelenanska universitetning asosiy kirish qismidagi foyesi, faollar zali hamda ma’ruzalar zallari bilan tanishtirildi.
Tomonlar mazkur tadbirlarni yuqori saviyada tashkil etish va o‘tkazish uchun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida barcha zarur sharoit va imkoniyatlar mavjudligini e’tirof etdilar.

В УзГУМЯ обсудили вопросы проведения «Дня европейских языков» и «Европейского кинофестиваля»
18 августа 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась рабочая встреча с Микаэлой Зеленанской, сотрудником Представительства Европейского союза в Узбекистане, ответственным за политические вопросы.
В встрече приняли участие проректор университета по научной работе и инновациям О. Юсупов, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, а также ведущий специалист отдела К. Алимова.
В ходе рабочей встречи состоялся обмен мнениями по организационным вопросам проведения «Дня европейских языков» в Узбекском государственном университете мировых языков, которые обсуждались в ходе переговоров, состоявшихся 10 июля текущего года.
Х. Юлдашев отметил, что университет создаст все необходимые условия и обеспечит соответствующие возможности для проведения данного мероприятия на высоком уровне. В частности, было отмечено, что для проведения мероприятия будут предоставлены актовый зал и четыре лекционных зала, обеспечено необходимое техническое оснащение, организованы встреча и сопровождение представителей международных организаций и посольств европейских государств, а также оказано соответствующее содействие в обеспечении активного участия профессорско-преподавательского состава и студентов УзГУМЯ.
О. Юсупов представил свои предложения и замечания по вопросам тщательной разработки и реализации программы мероприятия с целью его содержательного и качественного проведения.
Кроме того, в ходе встречи были обсуждены вопросы организации 28 октября 2026 года в рамках «Европейского кинофестиваля» показа короткометражных фильмов на английском языке, предоставленных Британским Советом, для студентов УзГУМЯ.
В завершение встречи Микаэле Зеленанской были показаны фойе главного входа университета, актовый зал и лекционные залы.
По итогам встречи стороны отметили, что в Узбекском государственном университете мировых языков имеются все необходимые условия и возможности для организации и проведения данных мероприятий на высоком уровне.