Professor-o‘qituvchilarga sertifikatlar topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 26-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazida qisqa muddatli malaka oshirish kursini muvaffaqiyatli yakunlagan professor-o‘qituvchilarga sertifikatlar topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu qisqa muddatli malaka oshirish kursi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Yevropaning ilg‘or tajribasi asosida kasbiy ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha o‘qish va sertifikatlash tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi 2025-yil 3-iyuldagi 411-son qarori, hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 30-iyuldagi 01-11-320-nazorat rejasining 4.1-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
2025-yil 10–17-noyabr kunlari o‘tkazilgan mazkur qisqa muddatli kurs universitetning nemis tili yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan professor-o‘qituvchilarning kasbiy kompetensiyalarini xalqaro standartlar asosida rivojlantirishga qaratildi.
Sertifikatlar topshirish marosimida universitet rektori, professor Tuxtasinov Ilhomjon Madaminovich ishtirok etib, kursni muvaffaqiyatli yakunlagan professor-o‘qituvchilarni samimiy tabrikladi va ularga rasmiy sertifikatlarni topshirdi.
Rektor o‘z nutqida mazkur kursning oliy ta’lim tizimida sifatni oshirish, pedagoglarning raqamli va metodik savodxonligini mustahkamlash hamda xalqaro andozalarga mos ta’lim jarayonini yaratishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.

Состоялась церемония вручения сертификатов профессорско-преподавательскому составу
26 ноября 2025 года в Сетевом центре переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Узбекском государственном университете мировых языков состоялась церемония вручения сертификатов профессорско-преподавательскому составу, успешно завершившему краткосрочный курс повышения квалификации
Данный краткосрочный курс был организован во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №411 от 3 июля 2025 года «О внедрении системы обучения и сертификации по направлениям профессионального образования на основе передового европейского опыта», а также пункта 4.1 контрольного плана Министерства высшего образования, науки и инноваций от 30 июля 2025 года №01-11-320.
Курс, проведённый 10–17 ноября 2025 года, был направлен на развитие профессиональных компетенций профессорско-преподавательского состава, работающего по направлению немецкого языка, в соответствии с международными стандартами.
В церемонии вручения сертификатов принял участие ректор университета, профессор Илхомжон Мадаминович Тухтасинов, который сердечно поздравил преподавателей с успешным завершением курса и вручил им официальные сертификаты.
В своём выступлении ректор отметил, что данный курс играет важную роль в повышении качества системы высшего образования, укреплении цифровой и методической грамотности педагогов, а также в создании образовательного процесса, соответствующего международным стандартам.
В завершение мероприятия было подчеркнуто, что организуемые Сетевым центром курсы повышения квалификации являются практическим отражением внедряемых в высшем образовании обновлений, инноваций и процессов международной интеграции.