Qozog‘iston Milliy Universiteti rahbarlarining O‘zDJTUga tashrifi
26-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Al-Farobiy nomidagi Qozog‘iston Milliy Universiteti rahbarlari tashrif buyurdi. Mehmonlar tarkibida Boshqaruv kengashi raisi-rektor Tuymebayev Janseit Kanseit o’g’li va Xalqaro hamkorlik departamenti direktori Yesbol Umirjanov ishtirok etdilar.
O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev va Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi direktori D. Abduganieva bilan birga muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar do’stona munosabatlarning rivojlanib borayotganini va ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Muloqot chog‘ida talaba va o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma malaka oshirish kurslarini tashkil etish, doktorantlarning ilmiy ishlariga qo‘shma rahbarlik qilish, hammualliflikda darslik va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar yaratish hamda o‘zbek–qozoq–ingliz tillarida sotsiolingvistik lug‘at yaratish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, kelgusida qo‘shma loyihalar, seminarlar va ilmiy anjumanlarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Al-Farobiy nomidagi Qozog‘iston Milliy Universiteti jahon reytingida 166-o‘rinni, Osiyo reytingida esa 38-o‘rinni egallaydi. Universitet rektori Tuymebayev Janseit, filologiya fanlari doktori, professor, Qozog‘iston Respublikasining taniqli davlat arbobi va diplomat hisoblanadi.

Visit of the Leaders of Al-Farabi Kazakh National University to UzSWLU
On November 26, leaders of Al-Farabi Kazakh National University visited the Uzbekistan State University of World Languages. The delegation included Chairman of the Board and Rector Janseit Kanseituly Tuymebayev and Director of the Department of International Cooperation Yesbol Umirjanov.
UzSWLU Rector I. Tukhtasinov, Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the International Cooperation Department H. Yuldashev, and Director of the Center for Retraining and Professional Development of Teaching Staff D. Abduganieva held negotiations with the guests. Both sides emphasized that friendly relations are steadily developing and stressed the need to further strengthen cooperation in the field of education.
During the meeting, issues such as student and teacher exchanges, organization of joint professional development courses, co-supervision of doctoral research, creation of textbooks and teaching materials in co-authorship, and development of a sociolinguistic dictionary in Uzbek, Kazakh, and English were discussed. Future plans also include joint projects, seminars, and scientific conferences.
Al-Farabi Kazakh National University ranks 166th globally and 38th in Asia. The university’s rector, Janseit Tuymebayev, PhD in Philology, Professor, is a prominent statesman and diplomat of the Republic of Kazakhstan.