Qozog‘iston Milliy Universiteti rahbarlarining O‘zDJTUga tashrifi
26-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga Al-Farobiy nomidagi Qozog‘iston Milliy Universiteti rahbarlari tashrif buyurdi. Mehmonlar tarkibida Boshqaruv kengashi raisi-rektor Tuymebayev Janseit Kanseit o’g’li va Xalqaro hamkorlik departamenti direktori Yesbol Umirjanov ishtirok etdilar.
O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev va Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi direktori D. Abduganieva bilan birga muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar do’stona munosabatlarning rivojlanib borayotganini va ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Muloqot chog‘ida talaba va o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma malaka oshirish kurslarini tashkil etish, doktorantlarning ilmiy ishlariga qo‘shma rahbarlik qilish, hammualliflikda darslik va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar yaratish hamda o‘zbek–qozoq–ingliz tillarida sotsiolingvistik lug‘at yaratish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, kelgusida qo‘shma loyihalar, seminarlar va ilmiy anjumanlarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Al-Farobiy nomidagi Qozog‘iston Milliy Universiteti jahon reytingida 166-o‘rinni, Osiyo reytingida esa 38-o‘rinni egallaydi. Universitet rektori Tuymebayev Janseit, filologiya fanlari doktori, professor, Qozog‘iston Respublikasining taniqli davlat arbobi va diplomat hisoblanadi.

Визит руководителей Национального университета Казахстана в УзГУМЯ
26 ноября в Государственный университет мировых языков Узбекистана с визитом прибыли руководители Национального университета Казахстана имени Аль-Фараби. В состав делегации вошли председатель Правления-ректор Туймебаев Жансейт Кансеитович и директор Департамента международного сотрудничества Есбол Умиржанов.
Ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, руководитель отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев и директор Центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров Д. Абдуганиева провели переговоры с гостями. Стороны подчеркнули, что дружеские отношения продолжают развиваться, и необходимо дальнейшее укрепление сотрудничества в сфере образования.
В ходе встречи обсуждались вопросы организации обмена студентами и преподавателями, проведение совместных курсов повышения квалификации, совместное руководство научными работами аспирантов, создание учебников и методических пособий в соавторстве, а также разработка социолингвистического словаря на узбекском, казахском и английском языках. Кроме того, планируется реализация совместных проектов, семинаров и научных конференций в будущем.
Информация для справки:
Национальный университет Казахстана имени Аль-Фараби занимает 166-е место в мировом рейтинге и 38-е место в рейтинге Азии. Ректор университета Туймебаев Жансейт, доктор филологических наук, профессор, является известным государственным деятелем и дипломатом Республики Казахстан.