Quruqlikdagi ekotizimlarni himoyalash va tiklash, ulardan oqilona foydalanishga ko’maklashish, o’rmonlardan oqilona foydalanish, sahrolanishga qarshi kurash, yerlarning yemirilishini to’xtatish va ortga qaytarish, bioxilma-xilliking yo’qolib ketish jarayonini to’xtashish.
Dunyo uch tomonlama sayyoraviy inqirozga duch kelmoqda: iqlim o‘zgarishi, ifloslanish va biologik xilma-xillikning yo‘qolishi. O‘rmonlarning kesilishi, yerlarning tanazzulga uchrashi va turlarning yo‘q bo‘lib ketishi jarayonlari tobora kuchayib, sayyoramiz va odamlar salomatligiga jiddiy tahdid solmoqda.15-maqsadga erishish tabiat bilan munosabatlarimizni tubdan o‘zgartirishni talab qiladi.
Hozirgi kunda qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar tizimiga 8ta qo‘riqxona, 2ta tabiiy va 1ta milliy bog‘lar, 1ta biosfera rezervati, 3ta tabiiy pitomniklar, 12ta buyurtma qo‘riqxonasi, 7ta tabiyat yodgorliklari kiradi. Biologik xilma-xillikning barqaror saqlanishini ta’minlaydigan qo‘riqlanadigan tabiiy hududlarning umumiy maydoni mamlakat hududining 5 foizdan ortig‘ini tashkil qiladi.
BRMning 15-yo‘nalishi - “Quruqlikdagi ekotizimlarni asrash” ijrosi bo’yicha 5-dekabr kuni Mirzo Ulug’bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili amaliy fanlar №3 kafedrasi ustozlari Bahronova Maftuna Farhodovna va Berdieva Sitora Ashuraliyevna boshchiligida iqtidorli talabalar ishtirokida  “Quruqlikdagi ekotizimlardan oqilona foydalanish” mavzusida seminar tashkil qilindi va Biologiya fanlari dortori professori Jabborov Zafarjon bilan suhbat uyushtirildi.
Seminarda Ingliz tili uchinchi fakulteti professor- ustozlari, tyutorlar, iqtidorli talabalar Mirzo Ulug’bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti professori hamda doktorantlari ishtirok etdi.
Seminar davomida Quruqlikdagi ekotizimlardan oqilona foydalanish va ularni asrash, bu tashabbus yuzasidan bir qator qilingan ishlar, erishilgan yutuqlar hamda xorijiy davlatlar bilan o’rnatilgan hamkorliklar haqida so’z yuritildi.
Tadbir so‘nggida seminarda faol ishtirok etgan xodim va talabalar universitet rahbariyati tashakkurnomasi bilan taqdirlandi.

Защита и восстановление наземных экосистем, содействие их рациональному использованию, рациональное использование лесов, борьба с опустыниванием, прекращение и обратить вспять эрозию земель, остановка процесса исчезновения биоразнообразия.
Мир сталкивается с трехсторонним планетарным кризисом: изменение климата, загрязнение окружающей среды и потеря биоразнообразия. Процессы обезлесения, деградации земель и исчезновения видов становятся все более интенсивными и представляют серьезную угрозу для здоровья планеты и человека.Достижение цели 15 требует радикального изменения наших отношений с природой.
В настоящее время система охраняемых природных территорий включает 8 заповедников, 2 природных и 1 Национальный парки, 1 биосферный заповедник, 3 природных питомника, 12 заказников, 7 памятников природы. Общая площадь охраняемых природных территорий, обеспечивающих устойчивое сохранение биоразнообразия, составляет более 5% территории страны.
По направлению 15 БРМ - “Cохранение наземных экосистем” 5 декабря под руководством преподавателей кафедры №3 прикладных наук английского языка национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека и Узбекского государственного университета мировых языков Бахроновой Мафтуны фарходовны и Бердиевой Ситоры Ашуралиевны с участием одаренных студентов состоялась научно-практическая конференция “Сохранение наземных экосистем, рациональное использование и биологические науки" и была организована беседа с профессором доктором Джабборовым Зафарджаном.
В семинаре приняли участие преподаватели третьего факультета английского языка, тьюторы, талантливые студенты, профессора и докторанты Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
В ходе семинара были обсуждены вопросы рационального использования и сохранения наземных экосистем, проделанная работа по данной инициативе, достигнутые успехи, а также налаженное сотрудничество с зарубежными странами.
В завершение мероприятия сотрудники и студенты, принимавшие активное участие в семинаре, были награждены благодарственными письмами руководства университета.