4-sentyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov birinchi kurs talabalari hamda barcha fakultet dekanlari bilan birgalikda Toshkent shahridagi Qatag‘on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi va Shahidlar xotirasi maydoniga tashrif buyurdi.
Tadbirda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Yoshlar siyosati, ijtimoiy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar bo‘limi boshlig‘i Salohiddin Sanaqulov ham qatnashib, talabalarga tarixiy xotirani asrab-avaylash, mustaqillikning qadriga yetish va yoshlarning Vatan ravnaqi uchun mas’uliyatli bo‘lishi haqida nutq so‘zladi.
Rektor Ilxomjon Tuxtasinov yoshlarga muzey ekspozitsiyalari va qatag‘on davri voqealari haqida so‘zlab, mustaqillik – xalqimizning eng buyuk ne’mati ekanini alohida ta’kidladi. Shuningdek, bugungi tinch va farovon hayot uchun minnatdor bo‘lish, tarixdan saboq chiqarish yoshlar uchun naqadar muhimligini uqtirdi.
Fakultet dekanlari, professor-o‘qituvchilar hamda turli bo‘lim boshliqlari ishtirok etgan tashrif davomida talabalar o‘zbek xalqining og‘ir sinovlari, millat ziyolilarining ma’rifat yo‘lidagi kurashlari bilan yaqindan tanishdilar.
Ushbu tadbir talabalarda tarixiy xotira, mustaqillik qadriyatlari va vatanparvarlik tuyg‘usini mustahkamlashga xizmat qildi.

Ректор посетил Государственный музей памяти жертв репрессий и площадь Памяти шахидов в Ташкенте
4 сентября ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов вместе со студентами первого курса и деканами всех факультетов посетил Государственный музей памяти жертв репрессий и площадь Памяти шахидов в Ташкенте.
В мероприятии также принял участие начальник отдела молодежной политики, социально-просветительской и воспитательной работы Министерства высшего образования, науки и инноваций Салохиддин Санақулов, который в своей речи подчеркнул важность сохранения исторической памяти, осознания ценности независимости и ответственности молодежи за процветание Родины.
Ректор Илхомжон Тухтасинов рассказал студентам об экспозициях музея и событиях периода репрессий, особо отметив, что независимость является величайшим благом нашего народа. Он также подчеркнул, насколько важно для молодежи быть благодарными за сегодняшнюю мирную и благополучную жизнь и извлекать уроки из истории.
В ходе визита, в котором участвовали деканы факультетов, профессорско-преподавательский состав и руководители различных подразделений, студенты ближе познакомились с тяжелыми испытаниями узбекского народа и борьбой национальной интеллигенции на пути просвещения.
Это мероприятие способствовало укреплению у студентов исторической памяти, ценностей независимости и чувства патриотизма.