17-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi tomonidan doktorantlar uchun seminar mashg‘uloti tashkil etildi.
Mazkur seminar “Dissertatsiya tayyorlashda tadqiqotchi e’tibor qaratishi lozim bo‘lgan muhim jihatlar” mavzusiga bag‘ishlandi. Unda O‘zbekiston Xalqaro Islomshunoslik akademiyasi dotsenti, siyosiy fanlar bo‘yicha falsafa fanlari doktori Nuriddin Tashpulatovich Qolqanov ma’ruza qildi.
Tadbir davomida dissertatsiya yozish jarayonida ilmiy adabiyotlar ro‘yxatini shakllantirishda foydalaniladigan nufuzli ma’lumotlar bazalari, avtoreferat tayyorlash talablari, ilmiy maqola yozish hamda ularni OAKga taqdim etish tartibi yuzasidan atroflicha ma’lumotlar berildi. Shuningdek, konferensiyalar uchun tezis tayyorlash, ilmiy ishda plagiatdan qochish yo‘llari va akademik halollik masalalariga alohida urg‘u qaratildi.

17 декабря отдел научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров Узбекского государственного университета мировых языков организовал семинарское занятие для докторантов.
Семинар был посвящён теме «Важные аспекты, на которые исследователь должен обратить внимание при подготовке диссертации». С докладом выступил доцент Международной исламской академии Узбекистана, доктор философии (PhD) по политическим наукам Нуриддин Ташпулатович Колканов.
В ходе мероприятия была представлена подробная информация о престижных базах данных, используемых при формировании списка научной литературы в процессе написания диссертации, требованиях к подготовке автореферата, порядке написания научных статей и их представления в ВАК. Также особое внимание было уделено подготовке тезисов для конференций, способам избегания плагиата в научной работе и вопросам академической честности.