Senator Gulnora Ma’rufova O‘zDJTUda barpo etilayotgan yangi talabalar turar joyi qurilishi bilan tanishdi
2026-yil 23-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Gulnora Mahmudovna Ma’rufova Uchtepa tumaniga amalga oshirgan tashrifi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida davlat-xususiy sheriklik asosida barpo etilayotgan yangi talabalar turar joyi qurilishi bilan tanishdi.
Tashrif davomida senatorga O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda universitetning moliya-iqtisod ishlari bo‘yicha prorektori Maqsudjon Saidaxmadovich Xamrayev hamrohlik qildi. M.S. Xamrayev senatorni qurilish maydonida olib borilayotgan ishlar, loyihaning texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlari, moliyalashtirish manbalari hamda qurilish jarayonining bugungi holati bilan batafsil tanishtirdi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasining “Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida”gi Qonuni hamda Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 9-sentabrdagi 563-son qarori asosida amalga oshirilmoqda. Mazkur hujjatlarga muvofiq, universitetning Uchtepa tumani, Zakovat ko‘chasi, 4-uy manzilida joylashgan hududida talabalar turar joyi binosini qurish, jihozlash va undan foydalanishni tashkil etish bo‘yicha 2024-yil 22-iyul kuni 30 yil muddatga “Binokor Shuxrat” MCHJ bilan davlat-xususiy sheriklik bitimi imzolangan.
Loyiha 2025-yil 5-fevral kuni DXSh/811-2025 raqami bilan davlat-xususiy sheriklik loyihalari reyestriga kiritilgan bo‘lib, shundan so‘ng qurilish ishlari boshlangan.
Barpo etilayotgan talabalar turar joyi 9 qavatli bo‘lib, 1 500 o‘ringa mo‘ljallangan. Loyihaning umumiy qiymati 81 milliard 970 million 26 ming so‘mni tashkil etadi. Shundan 46 milliard 970 million 26 ming so‘mi xususiy sherik mablag‘lari, 35 milliard so‘mi esa davlat budjetidan ajratilgan subsidiya hisobidan moliyalashtirilmoqda.

Senator Gulnora Ma’rufova Inspects Construction of a New Student Dormitory at UzSWLU
On June 23, 2026, member of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Gulnora Ma’rufova, visited the Uchtepa district as part of her working trip and inspected the construction of a new student dormitory being built on the basis of a public-private partnership at the Uzbekistan State University of World Languages.
During the visit, she was accompanied by Rector Ilkhomjon Tukhtasinov and Vice-Rector for Financial and Economic Affairs Maksudjon Saidakhmadovich Khamraev. M.S. Khamraev provided detailed information on the progress of construction works, the project’s technical and economic indicators, funding sources, and the current stage of implementation.
The project is being implemented in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “On Public-Private Partnership” and Cabinet of Ministers Resolution No. 563 dated September 9, 2021. In line with these regulations, on July 22, 2024, a 30-year public-private partnership agreement was signed with “Binokor Shuxrat” LLC for the construction, equipping, and operation of a student dormitory located at 4 Zakovat Street, Uchtepa district.
The project was entered into the PPP registry on February 5, 2025, under registration number DXSh/811-2025, after which construction works officially began.
The dormitory under construction is a 9-story building designed to accommodate 1,500 students. The total project cost amounts to 81 billion 970 million 26 thousand soums, of which 46 billion 970 million 26 thousand soums are financed by the private partner and 35 billion soums are covered by a state budget subsidy.