Senator Gulnora Ma’rufova O‘zDJTUda barpo etilayotgan yangi talabalar turar joyi qurilishi bilan tanishdi
2026-yil 23-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Gulnora Mahmudovna Ma’rufova Uchtepa tumaniga amalga oshirgan tashrifi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida davlat-xususiy sheriklik asosida barpo etilayotgan yangi talabalar turar joyi qurilishi bilan tanishdi.
Tashrif davomida senatorga O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda universitetning moliya-iqtisod ishlari bo‘yicha prorektori Maqsudjon Saidaxmadovich Xamrayev hamrohlik qildi. M.S. Xamrayev senatorni qurilish maydonida olib borilayotgan ishlar, loyihaning texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlari, moliyalashtirish manbalari hamda qurilish jarayonining bugungi holati bilan batafsil tanishtirdi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasining “Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida”gi Qonuni hamda Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 9-sentabrdagi 563-son qarori asosida amalga oshirilmoqda. Mazkur hujjatlarga muvofiq, universitetning Uchtepa tumani, Zakovat ko‘chasi, 4-uy manzilida joylashgan hududida talabalar turar joyi binosini qurish, jihozlash va undan foydalanishni tashkil etish bo‘yicha 2024-yil 22-iyul kuni 30 yil muddatga “Binokor Shuxrat” MCHJ bilan davlat-xususiy sheriklik bitimi imzolangan.
Loyiha 2025-yil 5-fevral kuni DXSh/811-2025 raqami bilan davlat-xususiy sheriklik loyihalari reyestriga kiritilgan bo‘lib, shundan so‘ng qurilish ishlari boshlangan.
Barpo etilayotgan talabalar turar joyi 9 qavatli bo‘lib, 1 500 o‘ringa mo‘ljallangan. Loyihaning umumiy qiymati 81 milliard 970 million 26 ming so‘mni tashkil etadi. Shundan 46 milliard 970 million 26 ming so‘mi xususiy sherik mablag‘lari, 35 milliard so‘mi esa davlat budjetidan ajratilgan subsidiya hisobidan moliyalashtirilmoqda.

Сенатор Гулнора Ма’руфова ознакомилась со строительством нового студенческого общежития в УзГУМЯ
23 июня 2026 года член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Гулнора Махмудовна Ма’руфова в рамках своего визита в Учтепинский район ознакомилась со строительством нового студенческого общежития, возводимого на основе государственно-частного партнёрства в Узбекском государственном университете мировых языков.
В ходе визита сенатора сопровождали ректор университета Илхомжон Тухтасинов и проректор по финансово-экономическим вопросам Максуджон Саидахмадович Хамраев. М.С. Хамраев подробно проинформировал сенатора о ходе строительных работ, технико-экономических показателях проекта, источниках финансирования и текущем состоянии строительства.
Данный проект реализуется в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О государственно-частном партнёрстве» и постановлением Кабинета Министров №563 от 9 сентября 2021 года. В соответствии с указанными нормативными актами, 22 июля 2024 года был подписан договор о государственно-частном партнёрстве сроком на 30 лет с ООО «Binokor Shuxrat» по строительству, оснащению и эксплуатации студенческого общежития на территории университета по адресу: Учтепинский район, улица Заковат, дом 4.
Проект был включён в реестр государственно-частных партнёрств 5 февраля 2025 года под номером DXSh/811-2025, после чего начались строительные работы.
Строящееся общежитие представляет собой 9-этажное здание, рассчитанное на 1 500 мест. Общая стоимость проекта составляет 81 млрд 970 млн 26 тыс. сумов, из которых 46 млрд 970 млн 26 тыс. сумов финансируется за счёт средств частного партнёра, а 35 млрд сумов — за счёт государственной субсидии.
В настоящее время завершено строительство 8-го этажа здания, и работы продолжаются в плановом порядке.