24-yanvar - Xalqaro ta’lim kunini nishonlash 2018-yil 3-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi bilan tashkil etilgan bo’lib, uni 58 a’zo davlat qo’llab-quvvatlagan. Hujjatda ta’lim barqaror jamiyatlarni yaratish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga hissa qo’shishda asosiy rol o’ynashi qayd etilgan. Ta’lim olish huquqi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 26-moddasida mustahkamlangan. U bepul boshlang’ich ta’lim olishga undaydi. 1989-yilda qabul qilingan Bola huquqlari to’g’risidagi konventsiyada davlatlarning oliy ta’lim barcha uchun ochiq bo’lishini ta’minlash majburiyati to’g’risidagi qonun mavjud.
Xalqaro ta’lim kuni muhim ta’lim funksiyasiga ega. Bu dunyo bo’ylab har beshinchi bola ta’lim olish imkoniga ega bo’lmagan jiddiy muammoga e’tiborni qaratishga yordam beradi. YUNESKO ma’lumotlariga ko’ra, hozircha 262 million bola va yoshlar maktabdan tashqarida, 617 million bola va o’smirlar o’qish va matematikadan asosiy ko’nikmalarga ega emas. Afrikaning Sahroi Kabiridagi qizlarning 40 % dan kamrog’i boshlang’ich o’rta ta’limni tamomlagan va taxminan, to’rt million qochqin bolalar va yoshlar maktabda tahsil olish imkoniyatidan mahrum bo'lib yashab kelmoqda..
BRM ning 4-yo'nalishi bo'lgan “Sifatli ta’lim” ijrosi bo'yicha O’zDJTU da 8-noyabr kuni Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A.Nasirov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O.Yusupov rahbarligida O‘zbekistondagi Britaniya Kengashi direktor o‘rinbosari J.Gulyamova va britaniyalik ekspert, Xalqaro rivojlanish guruhi dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha katta maslahatchi Sam Thompson bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida britaniyalik ekspertga O‘zbekistonda, xususan, O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida ingliz tilini o‘qitishni takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, xalqaro loyihalar hamda hamkorlik aloqalari haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, inklyuziv ta’limni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha Britaniyaning Portsmut va Lankaster universitetlari bilan amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan loyiha kordinatorlari S.Agzamxodjaeva va G.Muxamedova o‘z reja va takliflari bilan o‘rtoqlashdi.
Sam Thompson ingliz tili mutaxassislarini tayyorlash borasida olib borilayotgan samarali islohotlar tahsinga sazovorligi, kelgusida ushbu yo‘nalish bo‘yicha turli loyihalar va tadbirlarni tashkil qilishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.

24 января - празднование Международного дня образования было учреждено 3 декабря 2018 года резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН, которую поддержали 58 государств-членов. В документе отмечается, что образование играет ключевую роль в создании устойчивых обществ и способствует достижению Целей устойчивого развития. Право на образование закреплено в статье 26 Всеобщей декларации прав человека. Он поощряет бесплатное начальное образование. Конвенция о правах ребенка, принятая в 1989 году, содержит закон, обязывающий государства обеспечивать доступность высшего образования для всех.
Международный День образования выполняет важную образовательную функцию. Это помогает сосредоточиться на серьезной проблеме, с которой каждый пятый ребенок во всем мире не имеет доступа к образованию. По данным ЮНЕСКО, на данный момент 262 миллиона детей и молодых людей не посещают школу, а 617 миллионов детей и подростков не имеют базовых навыков чтения и математики. Менее 40% девочек в странах Африки к югу от Сахары получили начальное среднее образование, и, по оценкам, четыре миллиона детей и молодых людей-беженцев живут без доступа к школьному образованию.
8 ноября в УзГУМЯ по направлению 4 “Качественное образование” под руководством проректора по международному сотрудничеству Насырова, проректора по научной работе и инновациям Юсупова состоялась встреча с заместителем директора Британского совета в Узбекистане Гулямовой и британским экспертом, старшим консультантом по реализации программ Международной группы развития Сэмом Томпсоном.
В ходе беседы британскому эксперту была предоставлена подробная информация о проводимой в Узбекистане работе по совершенствованию преподавания английского языка, в частности, в Узбекском государственном университете мировых языков, о международных проектах и сотрудничестве. Также своими планами и предложениями по внедрению инклюзивного образования с британскими университетами Портсмута и Ланкастера поделились координаторы проекта Агзамходжаева и Мухамедова.
Сэм Томпсон отметил, что проводимые эффективные реформы в области подготовки специалистов по английскому языку достойны восхищения и готовы оказать практическую помощь в организации различных проектов и мероприятий в этом направлении в будущем.