24-yanvar - Xalqaro ta’lim kunini nishonlash 2018-yil 3-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi bilan tashkil etilgan bo’lib, uni 58 a’zo davlat qo’llab-quvvatlagan. Hujjatda ta’lim barqaror jamiyatlarni yaratish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga hissa qo’shishda asosiy rol o’ynashi qayd etilgan. Ta’lim olish huquqi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 26-moddasida mustahkamlangan. U bepul boshlang’ich ta’lim olishga undaydi. 1989-yilda qabul qilingan Bola huquqlari to’g’risidagi konventsiyada davlatlarning oliy ta’lim barcha uchun ochiq bo’lishini ta’minlash majburiyati to’g’risidagi qonun mavjud.
Xalqaro ta’lim kuni muhim ta’lim funksiyasiga ega. Bu dunyo bo’ylab har beshinchi bola ta’lim olish imkoniga ega bo’lmagan jiddiy muammoga e’tiborni qaratishga yordam beradi. YUNESKO ma’lumotlariga ko’ra, hozircha 262 million bola va yoshlar maktabdan tashqarida, 617 million bola va o’smirlar o’qish va matematikadan asosiy ko’nikmalarga ega emas. Afrikaning Sahroi Kabiridagi qizlarning 40 % dan kamrog’i boshlang’ich o’rta ta’limni tamomlagan va taxminan, to’rt million qochqin bolalar va yoshlar maktabda tahsil olish imkoniyatidan mahrum bo'lib yashab kelmoqda..
BRM ning 4-yo'nalishi bo'lgan “Sifatli ta’lim” ijrosi bo'yicha O’zDJTU da 8-noyabr kuni Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A.Nasirov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O.Yusupov rahbarligida O‘zbekistondagi Britaniya Kengashi direktor o‘rinbosari J.Gulyamova va britaniyalik ekspert, Xalqaro rivojlanish guruhi dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha katta maslahatchi Sam Thompson bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida britaniyalik ekspertga O‘zbekistonda, xususan, O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida ingliz tilini o‘qitishni takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, xalqaro loyihalar hamda hamkorlik aloqalari haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, inklyuziv ta’limni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha Britaniyaning Portsmut va Lankaster universitetlari bilan amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan loyiha kordinatorlari S.Agzamxodjaeva va G.Muxamedova o‘z reja va takliflari bilan o‘rtoqlashdi.
Sam Thompson ingliz tili mutaxassislarini tayyorlash borasida olib borilayotgan samarali islohotlar tahsinga sazovorligi, kelgusida ushbu yo‘nalish bo‘yicha turli loyihalar va tadbirlarni tashkil qilishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.

January 24-International Education Day celebration was established by a resolution of the UN General Assembly on December 3, 2018, supported by 58 member states. The document notes that education plays a key role in creating sustainable societies and contributing to the achievement of Sustainable Development Goals. The right to education is enshrined in Article 26 of the Universal Declaration of human rights. It encourages free primary education. The 1989 Convention on the rights of the child contains a law on the obligation of states to ensure that higher education is open to all.
International Education Day has an important educational function. This helps to draw attention to a serious problem that every fifth child around the world does not have access to education. According to UNESCO, so far, 262 million children and young people are out of school, and 617 million children and adolescents lack basic reading and mathematics skills. Less than 40% of girls in Sub-Saharan Africa have completed primary secondary education and approximately, four million refugee children and young people have been living without access to schooling.
On the implementation of “Quality education”, which is the 4th direction of BRM, on November 8, a meeting was held with Vice-Rector for International Cooperation Nasirov, deputy director of the British Council in Uzbekistan Gulyamova under the leadership of Vice-Rector for Scientific Affairs and innovation Yusupov, and Sam Thompson, a British expert, senior advisor for the implementation of the programs of the International Development Group.
During the dialogue, the British expert was informed in detail about the work carried out to improve the teaching of English in Uzbekistan, in particular at the Uzbek State World Languages, University international projects and cooperation. Also, Agzamkhodzhaeva and Mukhamedova, the project coordinators who are planned to be implemented with the British Universities of Portsmouth and Lancaster, shared their plans and proposals for the establishment of inclusive education.
Sam Thompson stated that the development of effective reforms on the training of English specialists is admirable, ready to provide practical assistance in the organization of various projects and events in this direction in the future.