Tarjimonlik fakultetida “Ta’lim jarayonida sun’iy intellektdan foydalanish” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi
2026-yil 7-yanvar kuni soat 10:00 da O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti, Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasida “Ta’lim jarayonida sun’iy intellektdan foydalanish” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarni Misr Arab Respublikasi, Qohira universiteti dotsenti, doktor Ubayd Muhammad Abdulhalim Abduljavod olib bordi.
Mazkur seminarda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
Ta’lim amaliyotida sun’iy intellektning eng so‘nggi qo‘llanilish yo‘nalishlari
O‘qituvchilar va pedagogik jamoa a’zolari uchun ochiq sun’iy intellekt vositalari
Ta’limda texnologiyani samarali joriy etish usullari
Sun’iy intellekt orqali ta’lim jarayonini yanada takomillashtirish
Seminarda Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi professor-o‘qituvchilari, xorijlik mutaxassislar va magistrantlar ishtirok etdi. Tadbir davomida sun’iy intellektning ta’lim jarayonidagi amaliy imkoniyatlari va samarali tatbiq etish usullari atroflicha muhokama qilindi.

В факультете перевода состоялся семинар на тему «Использование искусственного интеллекта в образовательном процессе»
7 января 2026 года в 10:00 на факультете перевода Узбекского государственного университета мировых языков, на кафедре теории и практики перевода арабского языка, состоялся семинар на тему «Использование искусственного интеллекта в образовательном процессе».
Семинар провёл доцент Каирского университета Арабской Республики Египет, доктор Убайд Мухаммад Абдулхалим Абдулджавад.
В ходе семинара были обсуждены следующие вопросы:
новейшие направления применения искусственного интеллекта в образовательной практике;
открытые инструменты искусственного интеллекта для преподавателей и членов педагогического коллектива;
методы эффективного внедрения технологий в образовательный процесс;
совершенствование учебного процесса с использованием искусственного интеллекта.
В семинаре приняли участие профессора-преподаватели кафедры теории и практики перевода арабского языка, зарубежные специалисты и магистранты. В ходе мероприятия были всесторонне обсуждены практические возможности искусственного интеллекта в образовании и способы его эффективного внедрения.