Tarjimonlik fakultetida “Ta’lim jarayonida sun’iy intellektdan foydalanish” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi
2026-yil 7-yanvar kuni soat 10:00 da O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakulteti, Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasida “Ta’lim jarayonida sun’iy intellektdan foydalanish” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarni Misr Arab Respublikasi, Qohira universiteti dotsenti, doktor Ubayd Muhammad Abdulhalim Abduljavod olib bordi.
Mazkur seminarda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
Ta’lim amaliyotida sun’iy intellektning eng so‘nggi qo‘llanilish yo‘nalishlari
O‘qituvchilar va pedagogik jamoa a’zolari uchun ochiq sun’iy intellekt vositalari
Ta’limda texnologiyani samarali joriy etish usullari
Sun’iy intellekt orqali ta’lim jarayonini yanada takomillashtirish
Seminarda Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi professor-o‘qituvchilari, xorijlik mutaxassislar va magistrantlar ishtirok etdi. Tadbir davomida sun’iy intellektning ta’lim jarayonidagi amaliy imkoniyatlari va samarali tatbiq etish usullari atroflicha muhokama qilindi.

A Seminar on “The Use of Artificial Intelligence in the Educational Process” Was Held at the Faculty of Translation
On January 7, 2026, at 10:00 a.m., a seminar entitled “The Use of Artificial Intelligence in the Educational Process” was held at the Faculty of Translation of the Uzbekistan State World Languages University, at the Department of Theory and Practice of Arabic Translation.
The seminar was conducted by Dr. Ubayd Muhammad Abdulhalim Abduljawad, Associate Professor at Cairo University, Arab Republic of Egypt.
The following issues were discussed during the seminar:
the latest applications of artificial intelligence in educational practice;
open-access artificial intelligence tools for teachers and academic staff;
methods for the effective integration of technology into the educational process;
enhancing the educational process through artificial intelligence.
The seminar was attended by faculty members of the Department of Theory and Practice of Arabic Translation, international experts, and master’s students. During the event, the practical potential of artificial intelligence in education and effective ways of its implementation were discussed in detail.