Joriy yil 26-27-iyun kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri rahbarligidagi turli vazirlik va idoralar, jumladan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari O.Maxkamov, Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I. Tuxtasinov, Qoʻqon Oziq-ovqat texnologiyasi va muhandisligi xalqaro instituti rektori R. Tojiev hamda Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti prorektori N. Аbdullaevlardan iborat Hukumat delegatsiyasi aʼzolari Oʻmon Sultonligiga tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida Oʻmon Sultonligi Oliy taʼlim, ilmiy tadqiqotlar va innovatsiyalar vazirligi, dunyo reytingida 362 oʻrinni egallab turgan Sulton Qobus universiteti, Oʻmon Sultonining Devoni huzuridagi Sulton Qobus nomli Madaniyat va taʼlim oliy markazi, Аrxiv va qoʻlyozmalar milliy agentligi va “Atyab Food Tech Investment” kompaniyasi rahbarlari bilan uchrashuvlar oʻtkazildi.
Muloqotlar natijasida quyidagilarga erishildi:
Oʻmon Sultonligi Oliy taʼlim, ilmiy tadqiqotlar va innovatsiyalar vazirligidagi muloqot chogʻida oʻzaro hamkorlikni kengaytirish boʻyicha ikki tomonlama shartnoma imzolanish, qoʻshma taʼlim dasturlarini yoʻlga qoʻyish, qoʻshma ilmiy tadqiqot loyihalarini amalga oshirish va ilmiy anjumanlarni tashkil qilish, talaba va oʻqituvchilar almashinuvini kengaytirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Oʻmon Sultonining Devoni huzuridagi Sulton Qobus nomli Madaniyat va taʼlim oliy markazi raisi Habib ar-Rayamiy bilan muzokaralarda 2024/2025-oʻquv yilidan boshlab har yili kamida 20 nafar Oʻzbekistonlik arab tili oʻqituvchilariga malaka oshirish kurslariga grantlar ajratilishi, arab tilini masofaviy oʻqitish boʻyicha elektron platformadan bepul foydalanish va Oʻzbekistonlik olimlarning oʻquv va ilmiy ishlarini yuklash va boshqa takliflar muhokama qilindi.
Oʻmon Sultonligi Аrxiv va qoʻlyozmalar milliy agentligidagi uchrashuvda har ikki tomon mutaxassislari va professor-oʻqituvchilar ishtirokida qoʻlyozmalarni tadqiq etishga bagʻishlangan ilmiy loyihalarni amalga oshirish va qoʻlyozmalarni restavratsiya va konservatsiya qilish borasida tajriba almashishni yoʻlga qoʻyishga kelishildi.
Xalqaro reytingda 362-oʻrinni egallab turgan Sulton Qobus universiteti bilan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti oʻrtasida hamkorlik shartnomalarini imzolash, bunda qoʻshma taʼlim dasturlarini yoʻlga qoʻyish, professor-oʻqituvchilarning malakasini oshirish, talabalar akademik almashinuvini amalga oshirish, hammualliflikda darsliklar, oʻquv qoʻllanmalari, lugʻatlar, jumladan, elektron lugʻatlar tayyorlash, tarjimashunoslik va boshqa sohalarda qoʻshma tadqiqotlarni amalga oshirishga kelishildi.

On June 26-27 this year, various ministries and agencies under the leadership of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, including Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation O. Makhkamov, Rector of the Uzbekistan State World Languages University I. Tukhtasinov, Koqon Food Technology and Engineering International The members of the Government delegation, consisting of the rector of the institute R. Tojiev and the vice-rector of the Tashkent State University of Oriental Studies N. Abdullaev, visited the Sultanate of Oman.
During the visit, the heads of the Ministry of Higher Education, Scientific Research and Innovation of the Sultanate of Oman, Sultan Qaboos University ranked 362 in the world ranking, Sultan Qaboos Center for Culture and Higher Education under the Sultanate of Oman, National Agency for Archives and Manuscripts and Atyab Food Tech Investment Company meetings were held with
As a result of the negotiations, the following was achieved:
During the dialogue at the Ministry of Higher Education, Scientific Research and Innovation of the Sultanate of Oman, an agreement was reached on the signing of a bilateral agreement on the expansion of mutual cooperation, the establishment of joint educational programs, the implementation of joint scientific research projects and the organization of scientific conferences, and the expansion of student and teacher exchanges.
In negotiations with Habib al-Rayami, the chairman of the Sultan Qaboos Center for Culture and Higher Education under the Sultanate of Oman, at least 20 Uzbek Arabic language teachers will receive grants for training courses every year starting from the 2024/2025 academic year, free use of the electronic platform for distance learning of the Arabic language. and uploading educational and scientific works of Uzbek scientists and other proposals were discussed.
At the meeting at the National Agency of Archives and Manuscripts of the Sultanate of Oman, it was agreed to implement scientific projects dedicated to the research of manuscripts and exchange experience in the restoration and conservation of manuscripts with the participation of experts and professors from both sides.
Signing cooperation agreements between Sultan Qaboos University, which ranks 362nd in the international ranking, and the State University of World Languages of Uzbekistan and the Tashkent State University of Oriental Studies, in which joint educational programs will be launched, the qualification of professors and teachers will be improved, students will be academically exchanged, textbooks and study guides will be co-authored. , it was agreed to carry out joint research in the fields of dictionaries, including the preparation of electronic dictionaries, translation studies and other fields.