2025-yil 15-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Buyuk Britaniyaning Leeds universiteti hamkorligida “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment” mavzusidagi xalqaro loyiha doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori I.M. To‘xtasinov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor O. Yusupov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i K. Muradkasimova, xalqaro hamkorlik boʻlimi boshlig‘i X. Yuldashev hamda Buyuk Britaniyaning Leeds universiteti vakillari — professor Diana Pecorari va professor McCray ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida mehmonlarga universitet faoliyati, ta’lim jarayoni va mavjud imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Rektor I.M. Tuxtasinov universitetning turli sohalarda hamkorlikka ochiq ekanligini ta’kidladi va ilmiy-pedagogik faoliyat hamda xalqaro loyihalarning istiqbollari haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, loyiha doirasida kelgusi istiqbollar, kutilayotgan natijalar va ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘llari muhokama qilindi.
Uchrashuv samarali tarzda o‘tib, taraflar o‘rtasidagi ilmiy va pedagogik almashinuvlarni rivojlantirishga zamin yaratdi.
Ma’lumot uchun: “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment” loyihasining asosiy maqsadi — Qirg‘iziston va O‘zbekiston universitetlari bilan yanada mustahkam hamkorlikni rivojlantirish hamda ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash (PRESETT) sohasida barqaror o‘zgarishlarga hissa qo‘shishdir.
Loyihada, xususan, ikkinchi til sifatida ingliz tilini o‘qitishda talabalar yozuv malakasini baholashda gender tengligi masalalarini hisobga olib, o‘qituvchilarning fikr-mulohazalarini shakllantirish ko‘zda tutilgan.

15 декабря 2025 года в рамках международного проекта «Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment», реализуемого в сотрудничестве Узбекского государственного университета мировых языков и Университета Лидса (Великобритания), состоялась рабочая встреча.
Во встрече приняли участие ректор УзГУМЯ И.М. Тухтасинов, проректор по научной работе и инновациям О. Юсупов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров К. Мурадкасимова, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, а также представители Университета Лидса — профессор Диана Пекорари и профессор Маккрэй.
В начале встречи гостям была представлена подробная информация о деятельности университета, образовательном процессе и имеющихся возможностях. Ректор И.М. Тухтасинов подчеркнул открытость университета к сотрудничеству в различных направлениях, рассказал о перспективах научно-педагогической деятельности и международных проектов. Также были обсуждены дальнейшие перспективы проекта, ожидаемые результаты и пути укрепления сотрудничества между двумя университетами.
Встреча прошла в продуктивной атмосфере и создала основу для развития научного и педагогического обмена между сторонами.
Для справки: основной целью проекта «Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment» является развитие более тесного сотрудничества с университетами Кыргызстана и Узбекистана, а также содействие устойчивым изменениям в сфере подготовки преподавателей английского языка (PRESETT).
В рамках проекта, в частности, предусматривается формирование подходов к предоставлению обратной связи преподавателями при оценивании письменных навыков студентов при обучении английскому языку как второму языку с учетом вопросов гендерного равенства.