2025-yil 15-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Buyuk Britaniyaning Leeds universiteti hamkorligida “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment” mavzusidagi xalqaro loyiha doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori I.M. To‘xtasinov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor O. Yusupov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i K. Muradkasimova, xalqaro hamkorlik boʻlimi boshlig‘i X. Yuldashev hamda Buyuk Britaniyaning Leeds universiteti vakillari — professor Diana Pecorari va professor McCray ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida mehmonlarga universitet faoliyati, ta’lim jarayoni va mavjud imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Rektor I.M. Tuxtasinov universitetning turli sohalarda hamkorlikka ochiq ekanligini ta’kidladi va ilmiy-pedagogik faoliyat hamda xalqaro loyihalarning istiqbollari haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, loyiha doirasida kelgusi istiqbollar, kutilayotgan natijalar va ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘llari muhokama qilindi.
Uchrashuv samarali tarzda o‘tib, taraflar o‘rtasidagi ilmiy va pedagogik almashinuvlarni rivojlantirishga zamin yaratdi.
Ma’lumot uchun: “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment” loyihasining asosiy maqsadi — Qirg‘iziston va O‘zbekiston universitetlari bilan yanada mustahkam hamkorlikni rivojlantirish hamda ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash (PRESETT) sohasida barqaror o‘zgarishlarga hissa qo‘shishdir.
Loyihada, xususan, ikkinchi til sifatida ingliz tilini o‘qitishda talabalar yozuv malakasini baholashda gender tengligi masalalarini hisobga olib, o‘qituvchilarning fikr-mulohazalarini shakllantirish ko‘zda tutilgan.

On December 15, 2025, a meeting was held within the framework of the international project “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment”, implemented in cooperation between the Uzbekistan State World Languages University and the University of Leeds (United Kingdom).
The meeting was attended by the Rector of UzSWLU, I.M. Tokhtasinov, Vice-Rector for Research and Innovation O. Yusupov, Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the Department of Research, Innovation and Training of Academic Staff K. Muradkasimova, Head of the International Cooperation Department X. Yuldashev, as well as representatives of the University of Leeds — Professor Diana Pecorari and Professor McCray.
At the beginning of the meeting, the guests were provided with detailed information about the university’s activities, educational process, and available opportunities. Rector I.M. Tokhtasinov emphasized the university’s openness to cooperation in various fields and spoke about the prospects of academic and pedagogical activities and international projects. The participants also discussed future plans within the project, expected outcomes, and ways to further strengthen cooperation between the two universities.
The meeting was held in a productive manner and laid the groundwork for the development of academic and pedagogical exchanges between the parties.
For reference: the main objective of the project “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment” is to foster stronger cooperation with universities in Kyrgyzstan and Uzbekistan and to contribute to sustainable changes in the field of English language teacher education (PRESETT).
In particular, the project aims to develop teachers’ feedback practices in assessing students’ writing skills in English as a second language, taking gender equality issues into account.