Xi’an xalqaro tadqiqotlar universiteti prorektori O‘zDJTU professorini qabul qildi
Xitoy Xalq Respublikasining Xi’an xalqaro tadqiqotlar universitetida (西安外国语大学) 2026/2027-o‘quv yilidan faoliyatini boshlagan “乌兹别克语” — “O‘zbek tili” to‘rt yillik mustaqil bakalavriat ta’lim yo‘nalishida dars berayotgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professori, pedagogika fanlari doktori Shaxlo Shukurlaevna Yuldashevani Xi’an xalqaro tadqiqotlar universiteti prorektori, professor Deng Ying qabul qildi.
Uchrashuvda yangi bakalavriat yo‘nalishining istiqbollari, uning tashkil etilishiga sabab bo‘lgan omillar hamda o‘quv jarayonini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Professor Deng Yingning ta’kidlashicha, 2026-yilda Shansi provinsiyasida 34 ta asosiy sanoat tarmog‘i zanjiri bo‘yicha “Bakalavriat yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha yo‘l xaritasi” e’lon qilingan. Mazkur hujjat universitetda gumanitar va texnik fanlarni o‘zaro integratsiyalash jarayonini jadallashtirishga xizmat qilmoqda.
Sanoat va iqtisodiyot sohalarida o‘zbek tilini biladigan mutaxassislarga ehtiyoj ortib borayotgani sababli XISUda “O‘zbek tili” to‘rt yillik bakalavriat yo‘nalishi tashkil etilgani qayd etildi.
Shuningdek, universitetda “til + mintaqashunoslik + soha + raqamli texnologiyalar” modeli asosida mutaxassislar tayyorlash yo‘lga qo‘yilayotgani, mazkur yondashuv “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi davlatlar uchun zamonaviy va ko‘p yo‘nalishli kadrlar tayyorlashga xizmat qilishi ta’kidlandi. Markaziy Osiyoga ochilgan muhim ta’limiy darvoza sifatida Shimoli-g‘arbiy hududda joylashgan XISUning bu boradagi imkoniyatlari keng ekani qayd etildi.
Suhbat davomida professor Shaxlo Shukurlaevna Yuldasheva XISUda o‘zbek tili mashg‘ulotlari to‘liq immersiv yondashuv asosida tashkil etilayotganini ta’kidladi. Ya’ni ma’ruza va amaliy mashg‘ulotlar, shuningdek, talabalar bilan muloqot jarayonida vositachi tildan foydalanmagan holda o‘zbek tili muhiti yaratilmoqda.
Professor, shuningdek, mazkur metodika asosida “O‘zbek tili amaliyoti I” darsligini XISUda sinovdan o‘tkazgani va nashrga tayyorlaganini ma’lum qildi.
Uchrashuv yakunida O‘zDJTU va XISU o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, o‘zbek tilini o‘qitish metodikasini takomillashtirish hamda yangi bakalavriat yo‘nalishining ta’limiy imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish muhimligi qayd etildi.

Проректор Сианьского университета иностранных языков принял профессора УзГУМЯ
Проректор Сианьского университета иностранных языков (西安外国语大学) Китайской Народной Республики, профессор Deng Ying, принял профессора Узбекского государственного университета мировых языков, доктора педагогических наук Шахло Шукруллаевну Юлдашеву, которая с 2026/2027 учебного года преподаёт в рамках новой четырёхлетней самостоятельной программы бакалавриата «乌兹别克语» — «Узбекский язык».
В ходе встречи были обсуждены перспективы нового направления бакалавриата, факторы, послужившие основанием для его создания, а также вопросы дальнейшего совершенствования образовательного процесса.
По словам профессора Deng Ying, в 2026 году в провинции Шаньси была опубликована «Дорожная карта развития программ бакалавриата» по 34 ключевым промышленным цепочкам. Данный документ способствует ускорению интеграции гуманитарных и технических дисциплин в университете.
Отмечено, что в связи с растущей потребностью в специалистах, владеющих узбекским языком и востребованных в промышленной и экономической сферах, в XISU была создана четырёхлетняя программа бакалавриата «Узбекский язык».
Также было отмечено, что в университете осуществляется подготовка специалистов на основе модели «язык + регионоведение + отрасль + цифровые технологии». Такой подход способствует подготовке современных специалистов широкого профиля для государств — участников инициативы «Один пояс, один путь». Было подчеркнуто, что XISU, расположенный в северо-западном регионе Китая и являющийся важным образовательным мостом в Центральную Азию, обладает широкими возможностями в данном направлении.
В ходе беседы профессор Шахло Шукруллаевна Юлдашева отметила, что занятия по узбекскому языку в XISU организованы на основе полностью иммерсивного подхода. Иными словами, во время лекций, практических занятий и общения со студентами создаётся языковая среда узбекского языка без использования языка-посредника.
Профессор также сообщила, что в рамках данной методики апробировала в XISU и подготовила к изданию учебник «Практика узбекского языка I».
По итогам встречи была отмечена важность продолжения сотрудничества между УзГУМЯ и XISU в целях развития двустороннего взаимодействия, совершенствования методики преподавания узбекского языка и расширения образовательных возможностей новой программы бакалавриата.