“XXI asr yoshlar ilmida jahon filologiyasi innovatsiyalari: natijalar va istiqbollar” mavzusida yoshlar ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 26-fevral kuni Rus filologiyasi fakulteti Rus adabiyoti va o‘qitish metodikasi kafedrasi tomonidan “XXI asr yoshlar ilmida jahon filologiyasi innovatsiyalari: natijalar va istiqbollar” mavzusida yoshlar ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning tantanali ochilish marosimida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi mudiri Sh.M. Ismatova so‘zga chiqib, bunday yoshlar konferensiyalari nazariya va amaliyot uyg‘unlashadigan, bilimga intilish esa yoshlarning kasbiy o‘sishida muhim harakatlantiruvchi kuchga aylanadigan maydon ekanini ta’kidladi.
Rus madaniy markazi raisi o‘rinbosari T.S. Alimxodjayeva o‘z nutqida rus tili va adabiyoti nafaqat kasbiy tanlov, balki madaniyatlararo muloqotning qudratli vositasi, ilmiy izlanish va professional rivojlanish omili ekanini qayd etdi.
O‘zbekiston Milliy pedagogika universiteti Rus tili va adabiyoti kafedrasi mudiri Yu.U. Matenova ishtirokchilarni samimiy qutlab, konferensiya ilk jiddiy ilmiy tadqiqotlar yuzaga keladigan hamda ilmiy munozara madaniyati shakllanadigan noyob maydon ekanini ta’kidladi.
Rus filologiyasi fakulteti dekani A.B. Raxmonov bo‘lajak filologlarga tilak bildirib, ularning ilmiy va kasbiy faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Plenar majlisda quyidagi ma’ruzalar tinglandi:
1. Kocharova Nonna, 2-bosqich magistratura – “Pretsedent nomlar mediadasqursda”.
2. Samigova Niso, 1-bosqich magistratura – “Toshkent va Peterburg A. Axmatova ijodida”.
3. Suyarova Sevara, 2-bosqich magistratura – “I. Krilov ijodi Yevropa va rus madaniyatida komedik janrning rivoji va shakllanishi kontekstida”.
4. Maxamadaliyeva Umida, 2-bosqich magistratura – “O‘zbekiston xalq shoiri Aleksandr Faynberg hayoti va ijodi sahifalarini varaqlar ekanmiz”.
5. Mirzamurodov Jamshidbek, 2-bosqich bakalavriat – “She’riy satrlar ustasi: A. Faynberg xotirasi va merosi”.
Konferensiya yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirilib, tadbir ilmiy muloqot va tajriba almashinuvi ruhida yuqori saviyada tashkil etilgani bilan ahamiyat kasb etdi.

«Инновации мировой филологии в научных исследованиях молодёжи XXI века: результаты и перспективы»
26 февраля 2026 года кафедрой русской литературы и методики преподавания факультета русской филологии был проведён молодёжный научно-практический конференция на тему «Инновации мировой филологии в научных исследованиях молодёжи XXI века: результаты и перспективы».
На торжественной церемонии открытия мероприятия выступила заведующая отделом организации научно-исследовательской деятельности одарённых студентов Узбекского государственного университета мировых языков Ш.М. Исматова, которая подчеркнула, что подобные молодёжные конференции являются площадкой гармоничного сочетания теории и практики, где стремление к знаниям становится важной движущей силой профессионального роста молодёжи.
Заместитель председателя Русского культурного центра Т.С. Алимходжаева отметила, что русский язык и литература являются не только профессиональным выбором, но и мощным средством межкультурного общения, фактором научных исследований и профессионального развития.
Заведующая кафедрой русского языка и литературы Национального педагогического университета Узбекистана Ю.У. Матенова тепло поздравила участников, подчеркнув, что конференция является уникальной площадкой для появления первых серьёзных научных исследований и формирования культуры научной дискуссии.
Декан факультета русской филологии А.Б. Рахмонов пожелал будущим филологам больших успехов в их научной и профессиональной деятельности.
На пленарном заседании были заслушаны следующие доклады:
1. Нонна Кочарова, магистратура 2 курса – «Прецедентные имена в медиадискурсе».
2. Нисо Самигова, магистратура 1 курса – «Ташкент и Петербург в творчестве А. Ахматовой».
3. Севара Суярoва, магистратура 2 курса – «Творчество И. Крылова в контексте развития и формирования комедийного жанра в европейской и русской культуре».
4. Умида Махамадалиева, магистратура 2 курса – «Листая страницы жизни и творчества народного поэта Узбекистана Александра Файнберга».
5. Жамшидбек Мирзамуродов, бакалавриат 2 курса – «Мастер поэтических строк: память и наследие А. Файнберга».
В завершение конференции участникам были вручены сертификаты. Мероприятие прошло на высоком уровне в духе научного диалога и обмена опытом.