2024-yil 12-iyun kuni OʻzDJTU rektori I. Tuxtasinov Germaniyalik professor, Germaniya—Oʻzbekiston Ilmiy jamiyati ish boshqaruvchisi Johannes Keller-Xerder va jamiyat aʼzosi Viktoriya Keller-Xerderlarni qabul qildi.
Ular mashhur folklorshunos Gabriele Xerder farzandlari boʻlib, ikki mamlakat oʻrtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga munosib hissa qoʻshganlar.
Muloqot chogʻida tomonlar nemis tilini oʻqitishni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Professor Johannes Keller-Xerder universitetga 20 yillik mehnat mahsuli boʻlgan Germaniyada chop etilgan oʻzbek tilidagi 2 tomlik, mingga yaqin ertaklarni oʻz ichiga olgan “Oʻzbek sehrli ertaklari izohli katalogi”ni sovgʻa sifatida taqdim etdi.
I. Tuxtasinov Prezidentimiz tomonidan tarjima sohasiga katta eʼtibor qaratilayotganligini eʼtirof etib, kelgusida hamkorlikda nemis va oʻzbek tilidagi nodir asarlarni tarjima qilish, ushbu yoʻnalishda ish olib borayotgan Germaniya OTMlari bilan hamkorlik qilish hamda tarjima yoʻnalishi boʻyicha qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirishda birgalikda ishlashga tayyorligini maʼlum qildi.

12 июня 2024 года ректор УзГУМЯ И.Тухтасинов принял руководителя Германо-Узбекистанского научного общества немецкого профессора Йоханнеса Келлер-Гердера и члена общества Викторию Келлер-Гердер.
Они дети известного фольклориста Габриэле Гердер и внесли значительный вклад в укрепление отношений между двумя странами.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы развития преподавания немецкого языка. Профессор Йоханнес Келлер-Гердер подарил университету «Аннотированный каталог узбекских волшебных сказок», являющийся продуктом 20-летней работы и изданный в Германии в 2-х томах, содержащий около тысячи сказок на узбекском языке.
И.Тухтасинов признал, что Президент уделяет большое внимание переводческой сфере, и выразил готовность в дальнейшем совместно работать над переводом редких произведений на немецкий и узбекский языки, сотрудничать с немецкими высшими учебными заведениями, работающими в этом направлении, и реализовать совместные образовательные программы в области перевода.