OʻzDJTU professorlarining MUNIS loyihasi doirasidagi xalqaro treningdagi ishtiroki
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti professori Gʻanisher Rahimov hamda Ingliz tili 1-fakulteti dekani, professor Guli Ergasheva Jahon banki ko‘magida amalga oshirilayotgan “Oʻzbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish” (MUNIS) loyihasi doirasidagi nufuzli o‘quv-treningda muvaffaqiyatli ishtirok etdilar.
Mazkur trening 2025-yil 29-sentabrdagi MUNIS/CS/CQS/27-sonli shartnomaga muvofiq, Qozogʻiston Respublikasi Loyiha menejerlari ittifoqi hamda Moytra Management konsorsiumi tomonidan amalga oshirilayotgan “Ilmiy loyihalarni boshqarish milliy standartini ishlab chiqish, sertifikatlashtirish tizimini yaratish va ilmiy kadrlar tayyorlash” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Oʻzbekiston boʻylab saralab olingan 100 nafar mutaxassis, loyiha rahbarlari va assistentlar joriy yilning 11–13-fevral kunlari “Xalqaro standartlar asosida ilmiy loyihalarni boshqarish” mavzusida intensiv o‘quv-treninglarda ishtirok etib, ilmiy-amaliy loyihalar bo‘yicha o‘z bilim va ko‘nikmalarini mustahkamladilar.
Uch kunlik trening 35 akademik soatni qamrab olib, Project Management Institutening PMBOK metodologiyasi asosida, xalqaro mutaxassislar ishtirokida tashkil etildi. Trening yakunida ishtirokchilarga loyihalar boshqaruvi bo‘yicha xalqaro darajadagi PMI PMBOK sertifikati topshirildi.
Professorlarning ushbu nufuzli dasturdagi ishtiroki OʻzDJTUda ilmiy tadqiqotlarni boshqarish, grant loyihalarini samarali amalga oshirish hamda xalqaro standartlarga mos ilmiy menejment tizimini takomillashtirish borasidagi sa’y-harakatlarni yangi bosqichga olib chiqmoqda.

Участие профессоров УзГУМЯ в международном тренинге в рамках проекта MUNIS
Профессор Узбекского государственного университета мировых языков Ганишер Рахимов и декан факультета «Английский язык 1», профессор Гули Эргашева успешно приняли участие в престижном учебно-тренинговом курсе, организованном в рамках проекта «Модернизация национальной инновационной системы Узбекистана» (MUNIS), реализуемого при поддержке Всемирного банка.
Данный тренинг был организован в соответствии с контрактом № MUNIS/CS/CQS/27 от 29 сентября 2025 года в рамках проекта «Разработка национального стандарта управления научными проектами, создание системы сертификации и подготовка научных кадров», реализуемого Союзом проектных менеджеров Республики Казахстан и консорциумом Moytra Management.
100 отобранных по всей республике специалистов, руководителей и ассистентов проектов приняли участие в интенсивных учебно-тренинговых занятиях на тему «Управление научными проектами на основе международных стандартов», проходивших 11–13 февраля текущего года, и укрепили свои знания и практические навыки в области научно-практических проектов.
Трёхдневный тренинг охватил 35 академических часов и был организован на основе методологии PMBOK Института управления проектами (PMI) с участием международных экспертов. По итогам тренинга участникам были вручены международные сертификаты PMI PMBOK в области управления проектами.
Участие профессоров в данной престижной программе выводит на новый этап работу по совершенствованию системы управления научными исследованиями, эффективной реализации грантовых проектов и развитию научного менеджмента в соответствии с международными стандартами в УзГУМЯ.