OʻzDJTU professorlarining MUNIS loyihasi doirasidagi xalqaro treningdagi ishtiroki
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti professori Gʻanisher Rahimov hamda Ingliz tili 1-fakulteti dekani, professor Guli Ergasheva Jahon banki ko‘magida amalga oshirilayotgan “Oʻzbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish” (MUNIS) loyihasi doirasidagi nufuzli o‘quv-treningda muvaffaqiyatli ishtirok etdilar.
Mazkur trening 2025-yil 29-sentabrdagi MUNIS/CS/CQS/27-sonli shartnomaga muvofiq, Qozogʻiston Respublikasi Loyiha menejerlari ittifoqi hamda Moytra Management konsorsiumi tomonidan amalga oshirilayotgan “Ilmiy loyihalarni boshqarish milliy standartini ishlab chiqish, sertifikatlashtirish tizimini yaratish va ilmiy kadrlar tayyorlash” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Oʻzbekiston boʻylab saralab olingan 100 nafar mutaxassis, loyiha rahbarlari va assistentlar joriy yilning 11–13-fevral kunlari “Xalqaro standartlar asosida ilmiy loyihalarni boshqarish” mavzusida intensiv o‘quv-treninglarda ishtirok etib, ilmiy-amaliy loyihalar bo‘yicha o‘z bilim va ko‘nikmalarini mustahkamladilar.
Uch kunlik trening 35 akademik soatni qamrab olib, Project Management Institutening PMBOK metodologiyasi asosida, xalqaro mutaxassislar ishtirokida tashkil etildi. Trening yakunida ishtirokchilarga loyihalar boshqaruvi bo‘yicha xalqaro darajadagi PMI PMBOK sertifikati topshirildi.
Professorlarning ushbu nufuzli dasturdagi ishtiroki OʻzDJTUda ilmiy tadqiqotlarni boshqarish, grant loyihalarini samarali amalga oshirish hamda xalqaro standartlarga mos ilmiy menejment tizimini takomillashtirish borasidagi sa’y-harakatlarni yangi bosqichga olib chiqmoqda.

Participation of UzSWLU Professors in an International Training under the MUNIS Project
Professor of the Uzbekistan State World Languages University, Gʻanisher Rahimov, and Dean of the Faculty of English Language 1, Professor Guli Ergasheva, successfully participated in a prestigious training program held within the framework of the project “Modernization of the National Innovation System of Uzbekistan” (MUNIS), implemented with the support of the World Bank.
The training was organized in accordance with Contract No. MUNIS/CS/CQS/27 dated September 29, 2025, as part of the project “Development of a National Standard for Scientific Project Management, Establishment of a Certification System, and Training of Scientific Personnel,” implemented by the Project Management Union of the Republic of Kazakhstan and the Moytra Management Consortium.
A total of 100 selected specialists, project managers, and assistants from across Uzbekistan took part in intensive training sessions entitled “Scientific Project Management Based on International Standards,” held on February 11–13 of this year, strengthening their knowledge and practical skills in managing scientific and applied projects.
The three-day training covered 35 academic hours and was conducted based on the PMBOK methodology of the Project Management Institute (PMI), with the participation of international experts. Upon completion of the training, participants were awarded internationally recognized PMI PMBOK certificates in project management.
The participation of the professors in this prestigious program elevates efforts at UzSWLU to a new level in managing scientific research, effectively implementing grant projects, and improving the scientific management system in line with international standards.