O‘zDJTU talabalari Germaniyaga jo‘nab ketmoqda
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Tarjimonlik fakulteti nemis tili yo‘nalishi 3-bosqich talabalari bilan safaroldi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuv talabalarni xorijda ta’lim olishga tayyorlash, safar davomida e’tibor berilishi lozim bo‘lgan muhim masalalarni tushuntirish maqsadida tashkil etildi.
Uchrashuvda universitet rahbariyati va mas’ullar, jumladan rektor I. Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda Tarjimonlik fakulteti dekani U. Yo‘ldoshev ishtirok etdi.
Talabalar 2026-yil 7-apreldan 30-iyulga qadar Germaniyaning Mainz universiteti huzuridagi Germershaym Tarjimonlik institutida ta’lim olishadi. Dastur doirasida har bir talaba aviabilet uchun 700 yevro hamda o‘qish davri uchun 2700 yevro miqdorida stipendiya bilan ta’minlanadi.
Talabalar uchun mas’ul sifatida Germershaym Tarjimonlik instituti Rus-nemis tillari bo‘limi boshlig‘i, professor Misha Gabovich biriktirilgan.
Talabalar Germershaym shahrida ijaradagi kvartiralarda istiqomat qiladi. Ular Frankfurt xalqaro aeroportida Germaniyalik talabalar tomonidan kutib olinib, institutga yetkaziladi.
Uchrashuv davomida talabalarga ta’lim dasturi, Germaniyadagi yashash sharoitlari, xavfsizlik qoidalari hamda ilmiy faoliyat uchun zarur bo‘lgan masalalar yuzasidan batafsil ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, uchrashuvda universitet rektori talabalarga xorijdagi o‘qish jarayonida omad tilab, har bir mamlakat va ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalariga qat’iy amal qilish zarurligini ta’kidladi. U talabalar o‘z bilim va odobi bilan universitet nomiga faqat ijobiy taassurot olib kelishlari lozimligini alohida qayd etdi.

Студенты УзГУМЯ отправляются в Германию
Сегодня в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась проводная встреча со студентами 3 курса факультета переводов, специализация — немецкий язык.
Мероприятие было организовано с целью подготовки студентов к обучению за рубежом и разъяснения важных аспектов, на которые необходимо обратить внимание во время поездки.
Во встрече приняли участие руководство и ответственные лица университета, включая ректора И. Тухтасинова, проректора по международному сотрудничеству А. Насирова, начальника отдела международного сотрудничества Х. Юлдашева и декана факультета переводов У. Ёлдошева.
Информация для справки:
Студенты будут обучаться с 7 апреля по 30 июля 2026 года в Институте переводов Гермершайм при Университете Майнца, Германия. В рамках программы каждому студенту предоставляется стипендия в размере 700 евро на авиабилет и 2700 евро на период обучения.
Ответственным за студентов назначен руководитель отдела русско-немецких языков Института переводов Гермершайм, профессор Миша Габович.
Студенты будут проживать в арендованных квартирах в городе Гермершайм. В аэропорту Франкфурта их встретят немецкие студенты и доставят в институт.
Во время встречи студентам были даны подробные инструкции по учебной программе, условиям проживания в Германии, правилам безопасности и вопросам, необходимым для научной деятельности.
Ректор университета пожелал студентам успехов в обучении за рубежом и подчеркнул необходимость строго соблюдать внутренние правила каждой страны и учебного заведения. Он также отметил, что студенты должны представлять университет исключительно с положительной стороны благодаря своим знаниям и поведению.