O‘zDJTU talabasi “Xitoy tili ko‘prigi – 2026” xalqaro tanlovida GRAN-PRI sohibasi bo‘ldi!
2026-yilgi O‘zbekistonda o‘tkazilgan “Xitoy tili ko‘prigi” xalqaro tanlovi finalchilari va g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
“Ipak yo‘li bizni bog‘laydi — Men va Xitoy” qisqa metrajli videolar tanlovi g‘oliblarini taqdirlash hamda Elchixona stipendiyalarini topshirish marosimi bugun, 16-may kuni TDShU huzuridagi Konfutsiy institutida yuqori saviyada tashkil etildi.
Tadbir TDShU huzuridagi Konfutsiy institutining IK katta tadbirlar zalida bo‘lib o‘tdi. Unda xitoy tilini o‘rganayotgan iqtidorli talabalar, professor-o‘qituvchilar, Xitoy madaniyat markazi hamda hamkor tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Madaminovich Tuxtasinov ham ishtirok etdi. Rektor tanlovda yuqori natijalarga erishgan hamda universitet sharafini munosib himoya qilgan talabalarni samimiy tabriklab, ularning ustozlari va ota-onalariga minnatdorlik bildirdi.
“Xitoy tili ko‘prigi – 2026” xalqaro tanlovi O‘zbekiston Respublikasi OTM talabalari o‘rtasida TDShU huzuridagi Konfutsiy instituti, SamDChTI huzuridagi Konfutsiy instituti hamda Xitoy madaniyat markazi hamkorligida tashkil etildi.
Tanlovning dastlabki bosqichlarida respublika bo‘yicha 67 nafar talaba ishtirok etdi. Saralash va yarimfinal bosqichlari yakuniga ko‘ra mamlakatimizning 7 ta yetakchi oliy ta’lim muassasasidan 15 nafar eng iqtidorli talabalar final yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
Finalchilar orasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari alohida faollik va yuqori natijalarni qayd etdi. Jumladan:
Sadullaeva Shahrizoda
Satkulova Ulday
Abdurahimova Munavvarxon
Yendibayeva Gozal
Xamidullayeva Nafisa
Xamroeva Shaxrizoda
kabi O‘zDJTU talabalari final bosqichiga muvaffaqiyatli yo‘l oldilar va universitet sharafini munosib himoya qildilar.
Ayniqsa, O‘zDJTU talabasi Xamidullayeva Nafisa tanlovning barcha bosqichlarida yuqori natija ko‘rsatib, “Xitoy tili ko‘prigi – 2026” xalqaro tanlovining Respublika final bosqichida GRAN-PRI sohibasiga aylandi.
Tanlovning monolog, savol-javob va ijodiy chiqishlardan iborat 3 bosqichli shartlari yakunlariga ko‘ra, Nafisaxon o‘zining chuqur bilimlari, xitoy tilidagi ravon nutqi hamda ijodiy chiqishi bilan hakamlar hay’atining yuksak e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
Mazkur g‘alaba orqali Xamidullayeva Nafisa Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib o‘tadigan XXV Butunjahon “Xitoy tili ko‘prigi – 2026” tanlovida O‘zbekiston nomidan ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
Talabalar guruhi bo‘yicha tanlov natijalari quyidagicha e’lon qilindi:
1-o‘rin
2-o‘rin
Ibodullayeva Azizabonu
3-o‘rin
Baxtiyorov Do‘stmuxammad
Axmedova Benazir
G‘olibjonova Mohinur
Rag‘batlantiruvchi mukofot sovrindorlari:
Saidrasuleva Shoxista
Ne’matullayev Umidjon
Erkinova Laziza
Norimbatova Zuhra
Qodirova Sevinch
Karimqulova Muslima
Nosova Angelina
Radjabova Husniya
Urdabekov Rustambek
Rahimberdiyeva Dilnavoz
Tadbir davomida g‘olib va sovrindorlarga diplom, esdalik sovg‘alari hamda maxsus Elchixona stipendiyalari topshirildi. Shuningdek, “Ipak yo‘li bizni bog‘laydi — Men va Xitoy” videolar tanlovi g‘oliblari ham tantanali ravishda taqdirlandi.
Ushbu xalqaro loyiha yoshlar o‘rtasida xitoy tilini o‘rganishga bo‘lgan qiziqishni oshirish, madaniy aloqalarni mustahkamlash hamda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.

Студентка Узбекского государственного университета мировых языков стала обладательницей ГРАН-ПРИ международного конкурса «Китайский мост – 2026»!
Состоялась церемония награждения финалистов и победителей международного конкурса «Китайский мост – 2026», прошедшего в Узбекистане.
Сегодня, 16 мая, в Институте Конфуция при Ташкентском государственном университете востоковедения на высоком уровне была организована церемония награждения победителей конкурса короткометражных видеороликов «Шёлковый путь связывает нас — Я и Китай», а также вручение стипендий Посольства.
Мероприятие прошло в большом конференц-зале IK Института Конфуция при ТГУВ. В нём приняли участие талантливые студенты, изучающие китайский язык, профессорско-преподавательский состав, представители Китайского культурного центра и организаций-партнёров.
В мероприятии также принял участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Мадаминович Тухтасинов. Ректор искренне поздравил студентов, добившихся высоких результатов и достойно защитивших честь университета, а также выразил благодарность их наставникам и родителям.
Международный конкурс «Китайский мост – 2026» среди студентов вузов Республики Узбекистан был организован Институтом Конфуция при ТГУВ, Институтом Конфуция при Самаркандском государственном институте иностранных языков и Китайским культурным центром.
На первоначальных этапах конкурса по всей республике приняли участие 67 студентов. По итогам отборочного и полуфинального этапов 15 самых талантливых студентов из 7 ведущих высших учебных заведений страны получили путёвку в финал.
Среди финалистов студенты Узбекского государственного университета мировых языков проявили особую активность и показали высокие результаты. В частности:
Садуллаева Шахризода
Саткулова Улдай
Абдурахимова Мунаввархон
Ендибаева Гозал
Хамидуллаева Нафиса
Хамроева Шахризода
успешно вышли в финальный этап и достойно защитили честь университета.
Особенно стоит отметить студентку Узбекского государственного университета мировых языков Хамидуллаеву Нафису, которая показала высокие результаты на всех этапах конкурса и стала обладательницей ГРАН-ПРИ республиканского финального этапа международного конкурса «Китайский мост – 2026».
По итогам трёх этапов конкурса — монолога, вопросов-ответов и творческого выступления — Нафиса заслужила высокую оценку жюри благодаря своим глубоким знаниям, свободному владению китайским языком и яркому творческому выступлению.
Благодаря этой победе Хамидуллаева Нафиса получила право представлять Узбекистан на XXV Всемирном конкурсе «Китайский мост – 2026», который пройдёт в Китайской Народной Республике.
Результаты конкурса среди студенческих групп были объявлены следующим образом:
1-е место
2-е место
Ибодуллаева Азизабону
3-е место
Бахтиёров Дустмухаммад
Ахмедова Беназир
Голибжонова Мохинур
Обладатели поощрительных наград:
Саидрасулева Шохиста
Неъматуллаев Умиджон
Эркинова Лазиза
Норимбатова Зухра
Кодирова Севинч
Каримкулова Муслима
Носова Анжелина
Раджабова Хусния
Урдабеков Рустамбек
Рахимбердиева Дилнавоз
В ходе мероприятия победителям и призёрам были вручены дипломы, памятные подарки и специальные стипендии Посольства. Также были торжественно награждены победители конкурса видеороликов «Шёлковый путь связывает нас — Я и Китай».
Данный международный проект способствует повышению интереса молодёжи к изучению китайского языка, укреплению культурных связей и развитию международного сотрудничества.
Коллектив Узбекского государственного университета мировых языков искренне поздравляет всех участников во главе с Хамидуллаевой Нафисой и желает им больших успехов в мировом финальном этапе конкурса!