O‘zDJTUda tarjimon-volontyorlar uchun seminar bo‘lib o‘tdi
2026-yil 25-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Xalqaro zilzila qurbonlarini xotirlash kuni” doirasidagi xalqaro tadbirlarga tayyorgarlik yuzasidan tarjimon-volontyorlar uchun seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur seminar 29–30-aprel kunlari Toshkent va Samarqand shaharlarida o‘tkaziladigan nufuzli xalqaro tadbirga tayyorgarlikning muhim bosqichi sifatida tashkil etildi. Unda O‘zDJTUdan jalb etilgan 42 nafar tarjimon-volontyor ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirining birinchi o‘rinbosari Sanjar Tohirovich Zuparov hamda vazirlikning mas’ul boshqarma boshliqlari qatnashib, volontyorlarga zarur tavsiya va ko‘rsatmalar berdilar. Seminar davomida mehmonlarga hamrohlik qilish va tarjimonlik faoliyatini samarali tashkil etish masalalari atroflicha tushuntirildi.
Ta’kidlanganidek, “Xalqaro zilzila qurbonlarini xotirlash kuni” tashabbusi 2023-yil 6-fevral kuni Turkiya va Suriya hududlarida yuz bergan halokatli zilzila oqibatlari asosida ilgari surilgan. Mazkur fojea minglab insonlar hayotiga zomin bo‘lib, millionlab odamlarning turmush tarziga jiddiy ta’sir ko‘rsatgan.
Ushbu sana BMT Bosh Assambleyasi doirasida ilgari surilgan tashabbuslar asosida xalqaro miqyosda nishonlanmoqda. Joriy yilda esa mazkur tadbirni O‘zbekistonda yuqori saviyada tashkil etish rejalashtirilgan bo‘lib, unda 25 ta davlatdan 100 dan ortiq xorijiy mehmonlar ishtirok etishi kutilmoqda.
Seminar yakunida volontyorlar zimmasiga katta mas’uliyat yuklatilgani va ular xalqaro mehmonlar bilan samarali muloqot o‘rnatishda muhim o‘rin tutishi alohida ta’kidlandi.

В УзГУМЯ состоялся семинар для переводчиков-волонтёров
25 апреля 2026 года в Узбекский государственный университет мировых языков состоялся семинар для переводчиков-волонтёров, посвящённый подготовке к международным мероприятиям в рамках «Международного дня памяти жертв землетрясений».
Данный семинар был организован как важный этап подготовки к престижному международному мероприятию, которое пройдёт 29–30 апреля в городах Ташкент и Самарканд. В нём приняли участие 42 переводчика-волонтёра, привлечённые из университета.
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан Санжар Тохирович Зупаров, а также руководители профильных подразделений министерства, которые дали волонтёрам необходимые рекомендации и указания. В ходе семинара были подробно разъяснены вопросы сопровождения иностранных гостей и эффективной организации переводческой деятельности.
Как было отмечено, инициатива «Международного дня памяти жертв землетрясений» была выдвинута на основе последствий разрушительного землетрясения, произошедшего 6 февраля 2023 года в Турции и Сирии. Эта трагедия унесла жизни тысяч людей и оказала серьёзное влияние на жизнь миллионов.
Данная дата отмечается на международном уровне в рамках инициатив, выдвинутых в Генеральная Ассамблея ООН. В текущем году мероприятие планируется провести в Узбекистане на высоком уровне, при ожидаемом участии более 100 иностранных гостей из 25 стран.
В завершение семинара было особо подчеркнуто, что на волонтёров возлагается большая ответственность, и они играют важную роль в установлении эффективной коммуникации с международными гостями.