OʻzDJTUda xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi
14-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ingliz filologiyasi fakulteti qoshidagi Ingliz tilini o‘qitish metodikasi va ta’lim texnologiyalari kafedrasi tomonidan “Zamonaviy tilshunoslik, adabiyot va ta’lim metodikasining dolzarb muammolari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman tashkil etildi.
Konferensiyani universitet rektori, pedagogika fanlari doktori, prof. Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi.
Tadbirda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Otabek Yusupov, Ingliz filologiyasi fakulteti dekani Yusufjon Azzamov, shuningdek, xalqaro va mahalliy mutaxassislar – Markaziy Osiyo bo‘yicha AQShning mintaqaviy ingliz tili mutaxassisi Kevin McCaughey, AQSh Davlat departamenti vakili, Nukusdagi ingliz tili bo‘yicha ilmiy xodim Dr. Giuseppe Chiaramonte, pedagogika fanlari doktori professor Laylo Ahmadova, TIHAME milliy tadqiqot universitetining dotsenti Dr. Nafis Mahmudxon, Toshkent Kimyo xalqaro unversiteti katta o‘qituvchisi Tolibjon Yuldoshev, Pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Valentina Normuratova va boshqalar ishtirok etdi. Mavzular qatorida xorijiy tillarni o‘qitishda tanqidiy fikrlash texnologiyalari, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar, akademik yozuv, tarjima metodikasi va boshqa dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Tadbir doirasida yalpi majlislar, seksiyalar bo‘yicha ma’ruzalar, kitob lotereyasi va sertifikat topshirish marosimi tashkil etildi. Ilmiy sessiyalar zamonaviy tilshunoslik, xorijiy til o‘qitish metodikasi va ta’limdagi innovatsiyalar kabi yo‘nalishlarni qamrab oldi.
Konferensiya ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va pedagogik sohadagi global yondashuvlarni tatbiq etish yo‘lida muhim platformaga aylandi.

В УзГУМЯ состоялась международная научно-практическая конференция
14 мая на базе кафедры методики преподавания английского языка и образовательных технологий факультета английской филологии Узбекского государственного университета мировых языков была организована международная научно-практическая конференция на тему: «Актуальные проблемы современной лингвистики, литературы и методики преподавания».
Конференцию открыл ректор университета, доктор педагогических наук, профессор Илхомжон Тухтасинов.
В мероприятии приняли участие проректор по научной работе и инновациям Отабек Юсупов, декан факультета английской филологии Юсуфжон Аззамов, а также международные и местные специалисты: региональный специалист по английскому языку США в Центральной Азии Кевин МакКоги, представитель Государственного департамента США, исследователь по английскому языку в Нукусе доктор Джузеппе Киарамонте, доктор педагогических наук профессор Лайло Ахмадова, доцент Национального исследовательского университета ТИИХАМЕ доктор Нафис Махмудхон, старший преподаватель Международного химического университета Ташкента Толибжон Юлдашев, кандидат педагогических наук, доцент Валентина Нормуратова и другие.
В рамках конференции были обсуждены такие темы, как технологии критического мышления в преподавании иностранных языков, искусственный интеллект и цифровые технологии, академическое письмо, методика перевода и другие актуальные вопросы.
Мероприятие включало пленарные заседания, секционные доклады, книжную лотерею и церемонию вручения сертификатов. Научные сессии охватывали направления современной лингвистики, методики преподавания иностранных языков и образовательных инноваций.
Конференция стала важной платформой для укрепления научного сотрудничества, обмена опытом и внедрения глобальных подходов в педагогической сфере.