Shu yilning 3-dekabr kuni O'zDJTU Xalqaro jurnalistika fakulteti, Madaniyatlararo kommunikatsiyalarning lingivistik ta'minoti kafedrasi tomonidan fakultetning 4-bosqich talabalari uchun Hindistonning nomdor Dehli universiteti professori Dr. Ujjwal Jana ishtirokida seminar- trening tashkillashtirildi.
"The History of Translation" ("Tarjima tarixi") mavzusida bo'lib o'tgan seminar-treningda hind professori Ujjwal Jana hamda kafedra professor-o'qituvchilari tarjima turlari, jumladan intralingual, interlingual , intersemiotik tarjima haqida talabalarga ma'lumotlar berishdi hamda mavzuni misollar yordamida tahlil qilishdi.
Shuningdek, seminarda tarjima sohasidagi tarixiy yutuqlar, o'zgarishlar va rivojlanish bosqichlari, qadimiy asarlarning tarjima tarixi haqidagi bilimlar ulashildi.
Talabalar ham seminar-treningda faol ishtirok etib, savollar berishdi hamda ustozlardan savollariga javob olishdi. Seminar-trening bahs-munozaralarga boy bo'ldi.

3 декабря кафедра лингвистического обеспечения межкультурной коммуникации факультета международной журналистики Узбекского государственного университета мировых языков провела семинар-тренинг для студентов 4 курса с профессором Уджвалом Джаной из Делийского университета в Индии.
В семинар-тренинге на тему «История перевода» индийский профессор Уджвал Джана и преподаватели кафедры дали студентам информацию о видах перевода, включая внутриязыковой, межъязыковой, интерсемиотический перевод, и проанализировали тему с помощью примеров.
Также на семинаре были представлены исторические достижения в области перевода, изменения и этапы развития, а также знания об истории перевода древних произведений.
Студенты приняли активное участие в семинар-тренинге и получили ответы на свои вопросы от профессора Уджвала Джаны. Семинар-тренинг был полон дискуссий.