Bugun 21-fevral OʻzDJTUda UNESCO tashkiloti tomonidan eʼlon qilingan "Xalqaro ona tili kuni"ga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi.
Bangladesh Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur maʼnaviy-maʼrifiy tadbirga Bangladesh, Hindiston, Turkiya, Malayziya, Xitoy davlatlari elchilari, Omon Sultonligi, Rossiya, Latviya kabi mamlakatlar elchixonalarining vakillari, Oʻzbekistondagi UNESCO tashkiloti vakolatxonasi rahbari, Tashqi ishlar vazirligi boshqarma boshligʻi tashrif buyurdi.
Tadbirda soʻzga chiqqan OʻzDJTU rektori v.v.b. M. Chutpulatov, Bangladesh elchisi Mohammad Monirul Islam janoblari, Oʻzbekistondagi UNESCO tashkiloti vakolatxonasi rahbari Sara Nashadi xomin ona tilining millat taraqqiyoti, maʼnaviyati, madaniyati va boy merosining rivojlanishidagi oʻrni hamda ahamiyati haqida gapirib oʻtdilar.
Tadbirning badiiy qismida fransuz, hind, xitoy, rus, bengal va boshqa tillardagi qoʻshiqlar yangradi va raqslar ijro etildi. Mehmonlarga oʻzbek tilidagi sheʼrlar, milliy qoʻshiq va raqslar namoyish etildi.
Talabalarning chiqishlari tadbir ishtirokchilarida kuchli taassurot qoldirdi. Tadbir soʻnggida talabalarga Bangladesh elchixonasi tomonidan tayyorlangan sovgʻalar taqdim etildi.

Today, February 21, an event dedicated to the "International Mother Tongue Day", announced by the UNESCO organization, was held in UzSWLU.
The spiritual and educational event, organized in cooperation with the embassy of the people's Republic of Bangladesh in Uzbekistan, was attended by ambassadors from Bangladesh, India, Turkey, Malaysia, China, representatives of embassies from countries such as the Sultanate of Oman, Russia, Latvia, head of the Office of the UNESCO organization in Uzbekistan, head of the Department of the Ministry of Foreign Affairs.
Speaking at the event, temporary acting rector of UzSWLU Mr. M.Chutpulatov and Mr. Mohammad Monirul Islam, Ambassador of Bangladesh, Sarah Nashadi Khomin, head of the mission of UNESCO in Uzbekistan, spoke about the role and importance of the native language in the development of the nation's development, spirituality, culture and rich heritage.
In the artistic part of the event, songs in French, Hindi, Chinese, Russian, Bengali and other languages were played and dances were performed. The guests were presented with poems in Uzbek, national songs and dances.
The performances of the students made a strong impression on the participants of the event. At the end of the event, students were presented with gifts prepared by the Embassy of Bangladesh.