18-oktyabr kuni O‘zDJTUda 21-oktabr “O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan” kuniga bag‘ishlangan “Qonunda qo‘riqlangan qo‘rg‘onim ona tilim” deb nomlangan bayram tadbiri tashkil etildi.
Tadbir avvalida Insholar tanlovidan videolavha namoyish etildi. Tadbirni O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov tabrik nutqi bilan ochib berdi hamda insholar tanlovida g‘olib bo‘lgan talabalarni tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirladi.
Tadbir mehmoni Professor Xadicha Muxitdinova so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni bayram bilan tabrikladi. O‘zbekiston Respublikasi filarmoniyasi san’atkorlari tomonidan bayramona qo‘shiqlar ijro etildi.
Bayram dasturidan universitetda faoliyat yuritayotgan chet ellik ustozlar tabrigi asosida tayyorlangan videorolik namoyishi va talabalarining chiqishlari o‘rin oldi.

On October 18, UzSWLU held a festive event titled "My Native Language—A Fortress Protected by Law" dedicated to Uzbek Language Day, celebrated on October 21.
At the start of the event, a video from the essay competition was shown. UzSWLU Rector Ilkhomjon Tukhtasinov opened the ceremony with a congratulatory speech and awarded the winners of the essay competition with letters of gratitude and commemorative gifts.
The event's guest, Professor Khadicha Mukhitdinova, congratulated the audience on the holiday. Artists from the Uzbek State Philharmonic performed celebratory songs.
The program also included a video featuring greetings from foreign instructors working at the university and student performances