18-oktyabr kuni O‘zDJTUda 21-oktabr “O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan” kuniga bag‘ishlangan “Qonunda qo‘riqlangan qo‘rg‘onim ona tilim” deb nomlangan bayram tadbiri tashkil etildi.
Tadbir avvalida Insholar tanlovidan videolavha namoyish etildi. Tadbirni O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov tabrik nutqi bilan ochib berdi hamda insholar tanlovida g‘olib bo‘lgan talabalarni tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirladi.
Tadbir mehmoni Professor Xadicha Muxitdinova so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni bayram bilan tabrikladi. O‘zbekiston Respublikasi filarmoniyasi san’atkorlari tomonidan bayramona qo‘shiqlar ijro etildi.
Bayram dasturidan universitetda faoliyat yuritayotgan chet ellik ustozlar tabrigi asosida tayyorlangan videorolik namoyishi va talabalarining chiqishlari o‘rin oldi.

18 октября в УзГУМЯ состоялось праздничное мероприятие «Мой родной язык — крепость, охраняемая законом», посвященное Дню придания узбекскому языку статуса государственного, отмечаемому 21 октября.
В начале мероприятия был показан видеоролик с конкурса сочинений. Ректор УзГУМЯ Ильхомжон Тухтасинов открыл мероприятие с приветственной речью, а также наградил победителей конкурса сочинений благодарственными письмами и памятными подарками.
Профессор Хадича Мухитдинова, приглашенная гостья мероприятия, поздравила собравшихся с праздником. Художники Государственной филармонии Узбекистана исполнили праздничные песни.
Программа также включала видеоролик с поздравлениями иностранных преподавателей, работающих в университете, и выступления студентов.