Talabalarga grantlarni taqdim etish tartibi bo‘yicha tushuntirish ishlari davom etmoqda
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risida”gi nizom mazmun-mohiyatini tushuntirishga qaratilgan targ‘ibot-tashviqot ishlari bosqichma-bosqich davom ettirilmoqda.
Jumladan, Roman-german filologiyasi, Ingliz filologiyasi va Sharq filologiyasi fakultetlarida ushbu mavzuga bag‘ishlangan navbatdagi uchrashuvlar tashkil etildi. Tadbirlarda  o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M.Chutpulatov, O‘quv-uslubiy boshqarma boshlig‘i, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i, fakultet dekanlari, ularning o‘rinbosarlari, tyutorlar hamda 1-kurs talabalari ishtirok etishdi.
Uchrashuvlar davomida grantlar bilan bog‘liq amaldagi tartiblar, ularni taqdim etish va qayta taqsimlash mezonlari hamda bu jarayondagi asosiy mezonlar bo‘yicha batafsil tushuntirishlar berildi. Shuningdek, talabalar tomonidan yo‘llangan mavzuga doir savollarga hamda ta’lim jarayoniga oid boshqa masalalarga atroflicha javoblar qaytarildi.
Mazkur tadbirlar talabalarning huquqiy savodxonligini oshirish, shaffof va adolatli ta’lim tizimini shakllantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘lib xizmat qilmoqda.

Продолжается разъяснительная работа по порядку предоставления грантов студентам
В Университете мировых языков Узбекистана продолжается поэтапная разъяснительная работа, направленная на ознакомление с содержанием и сущностью положения «О порядке предоставления и перераспределения грантов студентам в организациях высшего образования».
В частности, были организованы очередные встречи на факультетах романо-германской филологии, английской филологии и восточной филологии, посвящённые данной теме. В мероприятиях приняли участие проректор по учебной работе М. Чутпулатов, начальник Учебно-методического управления, руководители отделов по работе с молодежью, духовности и просвещению, деканы факультетов, их заместители, тьюторы и студенты первого курса.
В ходе встреч были подробно разъяснены действующие правила, касающиеся грантов, критерии их предоставления и перераспределения, а также основные положения данного процесса. Также были даны исчерпывающие ответы на вопросы студентов по теме и другим аспектам учебного процесса.
Данные мероприятия являются важным шагом на пути повышения правовой грамотности студентов и формирования прозрачной и справедливой системы образования.