Talabalarga grantlarni taqdim etish tartibi bo‘yicha tushuntirish ishlari davom etmoqda
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risida”gi nizom mazmun-mohiyatini tushuntirishga qaratilgan targ‘ibot-tashviqot ishlari bosqichma-bosqich davom ettirilmoqda.
Jumladan, Roman-german filologiyasi, Ingliz filologiyasi va Sharq filologiyasi fakultetlarida ushbu mavzuga bag‘ishlangan navbatdagi uchrashuvlar tashkil etildi. Tadbirlarda  o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M.Chutpulatov, O‘quv-uslubiy boshqarma boshlig‘i, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i, fakultet dekanlari, ularning o‘rinbosarlari, tyutorlar hamda 1-kurs talabalari ishtirok etishdi.
Uchrashuvlar davomida grantlar bilan bog‘liq amaldagi tartiblar, ularni taqdim etish va qayta taqsimlash mezonlari hamda bu jarayondagi asosiy mezonlar bo‘yicha batafsil tushuntirishlar berildi. Shuningdek, talabalar tomonidan yo‘llangan mavzuga doir savollarga hamda ta’lim jarayoniga oid boshqa masalalarga atroflicha javoblar qaytarildi.
Mazkur tadbirlar talabalarning huquqiy savodxonligini oshirish, shaffof va adolatli ta’lim tizimini shakllantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘lib xizmat qilmoqda.

Explanatory work on the procedure for awarding grants to students is ongoing
At the Uzbekistan State World Languages University, step-by-step advocacy and explanatory activities are ongoing to clarify the content and essence of the regulation “On the procedure for awarding and redistributing grants to students in higher education institutions.”
In particular, dedicated meetings on this topic were held at the Faculties of Romance-Germanic Philology, English Philology, and Eastern Philology. The events were attended by Vice-Rector for Academic Affairs M. Chutpulatov, Head of the Educational-Methodological Department, Heads of the Youth Affairs, Spirituality and Enlightenment Department, Faculty Deans, their deputies, tutors, and first-year students.
During the meetings, detailed explanations were given about the current procedures related to grants, criteria for their allocation and redistribution, as well as key aspects of the process. Comprehensive answers were also provided to students' questions on the topic and other academic matters.
These activities serve as an important step toward increasing students' legal literacy and shaping a transparent and fair educational system.