Minniqulov Islom Urol oʻgʻli 1991-yil Surxondaryo viloyati Jarqoʻrgʻon tumanida tugʻilgan.
2017 – 2019 yillarda -   O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tilini o‘qitish metodikasi №2  kafedrasi o‘qituvchisi
2019 – 2021 yillarda-   O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tilini o‘qitish metodikasi №1  kafedrasi o‘qituvchisi
2021 – 2022 yillarda -   O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tilini o‘qitish metodikasi №1  kafedrasi katta o‘qituvchisi
2022 – 2023 yillarda -   O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tilini o‘qitish metodikasi №1  kafedrasi dotsenti v.b.
2022 - 2023 yillarda-   O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tilini o‘qitish metodikasi №1  kafedrasi mudiri v.v.b.

Minnikulov Islam Urolovich, Uzbek State World Languages University, was appointed as the head of the department № 1 of applied sciences of the first faculty of English at the Uzbek State World Languages University.
Minnikulov Islam Urolovich, was born in 1991 in Jarkurgan district of Surkhandarya region.
In 2016 - 2017 - English teacher of school 303, Sirgali district, Tashkent city
In 2017 - 2019 - teacher of the Department of English Language Teaching Methodology No. 2 of the Uzbek State  World Languages University
In 2019-2021, the teacher of the Department of English Language Teaching Methodology No. 1 of the Uzbek State  World Languages University
In 2021 - 2022 - Senior teacher of the Department of English Language Teaching Methodology #1 at the Uzbek State World Languages University
In 2022 - 2023 -  T.a. Associate Professor of the Department of English Language Teaching Methodology No. 1 of the Uzbek State World Languages University
In 2022 - 2023, T.a. head of the Department of English Language Teaching Methodology No. 1 of the Uzbek State  World Languages University