20-iyun kuni O'zDJTU rektori I.Tuxtasinov Buyuk Britaniyaning Portsmouth universitetiga 150 soatlik malaka oshirish kurslarida ishtirok etish uchun jo'nab ketayotgan universitet rahbar-xodimlari va professor-o'qituvchilarini qabul qildi.
Muloqot chog'ida xorijda bo'lish davrida O'zbekiston va universitetni munosib tarzda namoyish etish, o'qitishning ilg'or metodlarini, shuningdek, hamkor universitetning boy tajribasini o'rganish, ilmiy salohiyati bilan tanishish va undan samarali foydalanish, safardan qaytgandan so'ng orttirilgan tajribani ta'lim jarayoniga keng jalb qilish bo'yicha ko'rsatmalar berildi. Shu bilan birga, turli oqimlar va guruhlar ta'siriga tushib qolmaslik, mamlakatning ichki tartib qoidalariga qat'iy amal qilish lozimligi ta'kidlandi.
Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor A.Nasirov malaka oshirish kurslaridan unumli foydalanish, ilmiy maqolalar chop ettirishga harakat qilish lozimligini aytib o'tdi.
Bundan tashqari, Porstmouth universiteti bilan hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish, talabalar almashinuvini yo'lga qo'yish, til sohiblarini O'zDJTUga jalb qilish, talabalar uchun yozgi lagerlar tashkil etish borasidagi takliflarni yetkazish bo'yicha topshiriqlar berildi. Tadbir so'nggida hammaga oq yo'l tilab, ezgu tilaklar bildirildi.

20 июня ректор УзГУМЯ И.Тухтасинов принял руководителей и профессоров университета, отправляющихся для участия в 150-часовых курсах повышения квалификации в Портсмутском университете в Великобритании.
В ходе общения, в период пребывания за рубежом достойно представлять Узбекистан и вуз, изучать передовые методы преподавания, а также богатый опыт вуза-партнера, знакомиться с научным потенциалом и эффективно его использовать. По возвращении из поездки были даны указания по широкому использованию приобретенного опыта в учебном процессе. При этом подчеркивалось, что необходимо не попадать под влияние различных течений и группировок, строго следовать правилам внутреннего порядка страны.
Проректор по международному сотрудничеству А.Насиров заявил, что необходимо эффективно использовать курсы повышения квалификации и стараться публиковать научные статьи.
Кроме того, были поставлены задачи по дальнейшему развитию отношений сотрудничества с Портсмутским университетом, налаживанию студенческого обмена, привлечению носителей языка в УзДЖТУ, внесению предложений по организации летних лагерей для студентов. В завершение мероприятия всем были выражены добрые пожелания.