7-may kuni OʻzDJTU da "Jahon adabiyoti va qiyosiy adabiyotshunoslikning dolzarb masalalari" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman boʻlib oʻtdi.
Xalqaro anjuman doirasida Jahon adabiyotining durdona asarlari tadqiqi, Sharq va Gʼarb adabiy jarayoni, Oʻzbek va jahon adabiyotining qiyosiy talqini, tarjimashunoslik masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, ilmiy anjumanga  boshqa davlat hamkor universitetlaridan vakillar tashrif buyurdi. Xalqaro anjumandan koʻzlangan maqsad, oʻzbek va jahon adabiyoti namoyandalarining hamkorligini kuchaytirish, turkiy xalqlar bilan doʻstlik va madaniy aloqalarni yanada kengaytirishdan iborat.

On May 7, an international scientific and practical conference on "Current issues of World Literature and Comparative Literary Studies" was held at UzSWLU.
Within the framework of the International Conference, the study of masterpieces of World Literature, the literary process of the East and West, the comparative interpretation of Uzbek and world literature, the issues of interpreting were discussed.
Representatives from other state partner universities also attended the scientific conference. The aim of the International Conference is to strengthen the cooperation of Uzbek and world literature figures, to further expand friendship and cultural ties with Turkic peoples.