“Xorijiy tillarni o‘qitishda sun’iy intellekt” bo‘yicha malaka oshirish kursi boshlandi
2026-yil 18-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazida “XORIJIY TILLARNI O‘QITISHDA SUN’IY INTELLEKT NAZARIYA VA AMALIYOT-II” nomli navbatdagi qisqa muddatli malaka oshirish kursi o‘z ishini boshladi.
Kursning ochilish marosimida O'zDJTUning Sun’iy intellekt va strategik transformatsiya bo‘yicha rektor maslahatchisi Boltabayev Maxmudjon Rustamovich so‘zga chiqib, bugungi globallashuv va raqamli transformatsiya sharoitida sun’iy intellekt texnologiyalarining oliy ta’lim tizimidagi strategik ahamiyati, sun’iy intellekt pedagogik jarayon samaradorligini oshirish, ta’lim sifatini yangi bosqichga olib chiqish hamda boshqaruv va metodik faoliyatni modernizatsiya qilishda muhim omil ekanini alohida ta’kidladi.
Mazkur kursda oliy ta’lim muassasalari rahbarlari hamda professor-o‘qituvchilari ishtirok etmoqda. Dastlabki mashg‘ulot  Oliy ta'lim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutining  bosh mutaxassisi Nasrullayev To‘lqinjon Ismatulla o‘g‘li tomonidan “Sun’iy intellekt va uning til ta’limidagi nazariy asoslari” mavzusida olib borildi.
Mashg‘ulot davomida sun’iy intellektning ta’lim tizimidagi o‘rni, xorijiy tillarni o‘qitishda qo‘llash imkoniyatlari hamda pedagogik jarayonga integratsiya qilishning zamonaviy yondashuvlari keng yoritildi. Tinglovchilar nazariy bilimlar bilan bir qatorda amaliy tavsiyalarni ham egallab, sun’iy intellekt texnologiyalaridan samarali foydalanish bo‘yicha muhim kompetensiyalarni shakllantirmoqdalar.

Начался курс повышения квалификации по теме «Искусственный интеллект в обучении иностранным языкам»
18 февраля 2026 года в Сетевом центре переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Узбекском государственном университете мировых языков начал свою работу очередной краткосрочный курс повышения квалификации под названием «ИСКУССТВЕННЫЙ ИНТЕЛЛЕКТ В ПРЕПОДАВАНИИ ИНОСТРАННЫХ ЯЗЫКОВ: ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА – II».
На церемонии открытия курса выступил советник ректора УзГУМЯ по вопросам искусственного интеллекта и стратегической трансформации Болтабаев Махмуджон Рустамович, который подчеркнул стратегическую значимость технологий искусственного интеллекта в системе высшего образования в условиях глобализации и цифровой трансформации, их роль в повышении эффективности педагогического процесса, выводе качества образования на новый уровень, а также в модернизации управленческой и методической деятельности.
В данном курсе принимают участие руководители высших учебных заведений и профессорско-преподавательский состав. Первое занятие было проведено главным специалистом Института переподготовки и повышения квалификации кадров системы высшего образования Насруллаевым Толкинжоном Исматулла угли на тему «Искусственный интеллект и его теоретические основы в языковом образовании».
В ходе занятия были широко освещены роль искусственного интеллекта в системе образования, возможности его применения в обучении иностранным языкам, а также современные подходы к его интеграции в педагогический процесс. Слушатели, наряду с теоретическими знаниями, осваивают и практические рекомендации, формируя важные компетенции по эффективному использованию технологий искусственного интеллекта.