Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazida ulugʻ mutafakkir shoir, davlat arbobi Mir Alisher Navoiyning betakror hayoti va ijodiga bagʻishlangan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, taniqli tarjimon, Doʻstlik ordeni sohibi Begoyim Xolbekova hamda Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi aʼzosi, taniqli shoira va jurnalist, Yashnobod tuman hokimining xotin-qizlar masalalari boʻyicha oʻrinbosari Ozoda Bekmurodovalar ishtirok etdilar.
Ular yurtimizning turli hududlaridan kelib, malaka oshirish kurslarida tahsil olayotgan tinglovchilarga gʻazal mulkining sultoni ulugʻ Navoiyning eng sara gʻazallaridan oʻqib, gʻazallarning teran maʼnolarini sharhlab berdilar, shuningdek, gʻazallarning inglizcha tarjimalarini ham oʻrtoqlashdilar.
Tadbirda malaka oshirish kursi tinglovchilari Navoiy ijodi boʻyicha oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar va ular ham Hazrat Navoiy ijodidan gʻazallar oʻqib berishdi.

В Центре переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Узбекском государственном университете мировых языков состоялось духовно-просветительское мероприятие, посвящённое уникальной жизни и творчеству великого мыслителя, поэта и государственного деятеля Мир Алишера Навои.
В мероприятии приняли участие член Союза писателей Узбекистана, известный переводчик, кавалер ордена «Дружба» Бегойим Холбекова, а также член Союза писателей Узбекистана, известная поэтесса и журналистка, заместитель хокима Яшнабадского района по вопросам женщин Озода Бекмуродова.
Они прочитали слушателям, проходящим курсы повышения квалификации из разных регионов страны, лучшие газели «Султана царства газелей» Алишера Навои, подробно разъяснив их глубокий смысл. Также были представлены переводы газелей на английский язык.
Слушатели курсов задали интересующие их вопросы о творчестве Навои и также продекламировали его произведения.