Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 1-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 1-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda universitet rektori, professor Tuxtasinov Ilxomjon Madaminovich raislik qildi.
Yig‘ilish davomida O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, Hukumat hujjatlari hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hujjatlarining universitetda ijro etilishi, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash holati muhokama qilindi.
Shuningdek, 2026/2027-o‘quv yilida yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirishga qaratilgan tadbirlar rejasi, yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik holati, universitet Kengashi tarkibini qayta tasdiqlash, Axborot-resurs markazi hamda Registrator ofisining ish rejalari ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda mustaqil izlanuvchilikka (PhD, DSc) qabul natijalari, izlanuvchilarning dissertatsiya mavzulari, ilmiy rahbar va maslahatchilari hamda tegishli kafedralarga biriktirilishi masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, fakultet va kafedralarning 2026-yil II choragida “Maqsadli ko‘rsatkichlar” doirasida amalga oshirgan ishlari yuzasidan hisobotlar tinglandi.
Kengash yig‘ilishida talabalar turar joyida yashash to‘lovi, 2026/2027-o‘quv yili uchun to‘lov-kontrakt miqdorlari, xorijiy professor-o‘qituvchilar faoliyati samaradorligini baholash, fakultetlarning milliy reyting natijalari, inklyuziv ta’lim strategiyasi hamda ta’lim grantini oluvchi talabalar ro‘yxatini tasdiqlash kabi masalalar ham muhokama qilindi.
Shuningdek, “International KPI Dashboard” platformasini ishlab chiqish va joriy etish, “World languages innovation” MChJ spin-off korxonasini tashkil etish hamda ilmiy unvonlarga tavsiya etish masalalari ko‘rib chiqildi.

Сегодня состоялось заседание Совета №1 Узбекского государственного университета мировых языков
Сегодня состоялось заседание Совета №1 Узбекского государственного университета мировых языков. Заседание провёл ректор университета, профессор Тухтасинов Илхомжон Мадаминович.
В ходе заседания были обсуждены вопросы исполнения в университете законов Республики Узбекистан, указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Узбекистан, документов Правительства, а также документов Министерства высшего образования, науки и инноваций. Также было рассмотрено состояние работы с обращениями физических и юридических лиц.
Кроме того, были рассмотрены план мероприятий, направленных на повышение эффективности работы с молодёжью и духовно-просветительской деятельности в 2026/2027 учебном году, состояние подготовки к новому учебному году, вопрос повторного утверждения состава Совета университета, а также планы работы Информационно-ресурсного центра и Офиса регистратора.
Особое внимание было уделено результатам приёма в самостоятельную исследовательскую программу (PhD, DSc), темам диссертационных исследований соискателей, назначению научных руководителей и консультантов, а также их закреплению за соответствующими кафедрами.
Кроме того, были заслушаны отчёты факультетов и кафедр о работе, выполненной в II квартале 2026 года в рамках «Целевых показателей».
На заседании Совета также обсуждались вопросы оплаты проживания в студенческих общежитиях, размеров оплаты по контракту на 2026/2027 учебный год, оценки эффективности деятельности иностранных профессорско-преподавательских кадров, результатов национального рейтинга факультетов, стратегии инклюзивного образования, а также утверждения списка студентов — получателей образовательных грантов.
Также были рассмотрены вопросы разработки и внедрения платформы «International KPI Dashboard», создания спин-офф предприятия «World languages innovation», а также рекомендации кандидатов к присвоению учёных званий.
По итогам заседания по всем вопросам повестки дня были приняты соответствующие решения и определены задачи для ответственных лиц.