Festival des Langues
6–7 dekabr kunlari Fransiyaning qadimiy shaharlaridan biri — Turda Festival des Langues xalqaro tillar festivali bo‘lib o‘tdi. Dunyoning 80 dan ortiq til va madaniyat vakillarini birlashtirgan ushbu nufuzli festival doirasida til darslari, milliy qo‘shiq va raqslar, an’anaviy taomlar namoyishi hamda madaniy ko‘rgazmalar tashkil etildi. Tadbirda O‘zbekistonning ko‘rgazmasi ham keng jamoatchilikka taqdim qilindi. Xorijliklar uchun o‘zbek tili saboqlari, O‘zbekiston oliy ta’lim tizimi, o‘zbek tili tarixi va o‘zbek klassik adabiyoti bo‘yicha ma’ruzalar o‘qildi. Festival tashkilotchisi — Linguafest’37 xalqaro assotsiatsiyasi prezidenti Stavros Hadjiyianni ishtirok etgan o‘zbekistonlik professorlarni maxsus sertifikat bilan taqdirladi.
Ushbu nufuzli tadbirda O‘zbekistondan borgan mutaxassislar qatorida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti vakili, universitet professori Madjidova Ra’no Urishevna ham faol ishtirok etdi.
Shuningdek, 6–7 dekabr kunlari o‘tkazilgan mazkur festival doirasidagi O‘zbekiston ko‘rgazmasi xalqaro assotsiatsiya a’zosi Mishel Buassone hamda O‘zbekiston–Fransiya do‘stlik jamiyati tomonidan tashkil qilindi. Mashhur adib Onore de Balzak tavallud topgan va ijod qilgan bu tarixiy maskanda o‘tkazilayotgan festival turli madaniyatlar o‘rtasida do‘stlik ko‘prigini mustahkamlashga xizmat qilib kelmoqda.

Международный фестиваль языков
6–7 декабря в одном из древнейших городов Франции — Туре состоялся международный фестиваль языков Festival des Langues. Это престижное мероприятие объединило представителей более чем 80 языков и культур мира. В рамках фестиваля были организованы уроки языков, выступления с национальными песнями и танцами, презентации традиционных блюд, а также культурные выставки. Широкой общественности была представлена и экспозиция Узбекистана. Иностранцам были проведены уроки узбекского языка, прочитаны лекции о системе высшего образования Узбекистана, истории узбекского языка и узбекской классической литературы. Организатор фестиваля — президент международной ассоциации Linguafest’37 Ставрос Хаджииянни вручил участвовавшим узбекским профессорам специальные сертификаты.
В числе специалистов, прибывших из Узбекистана для участия в этом престижном мероприятии, активное участие приняла представительница Узбекского государственного университета мировых языков, профессор Маджидова Ра’но Урисевна.
Кроме того, выставка Узбекистана, организованная в рамках фестиваля 6–7 декабря, была подготовлена членом международной ассоциации Мишелем Буассоне и Обществом узбекско-французской дружбы. Фестиваль, проводимый в этом историческом месте — родине и месте творчества знаменитого писателя Оноре де Бальзака — служит укреплению мостов дружбы между различными культурами.