Koreyaning Yongnam universiteti professorlarining OʻzDJTUga tashrifi
2026-yil 21-yanvar kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreyaning Yongnam universiteti professorlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuvda professor Mihyan Lee, uning hamkasbi Jiang O, shuningdek OʻzDJTUda faoliyat yuritayotgan koreyalik professor Samil Na ishtirok etdi.
Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A. Nasirov mehmonlarga OʻzDJTU faoliyati, koreys tilining o‘qitilishi hamda Koreya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va OʻzDJTUga koreyalik talabalarni jalb etish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdi.
Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi X. Yuldashev hozirgi kunda dolzarb bo‘lgan raqamlashtirish va sun’iy intellektdan foydalanish davrida Koreya jamg‘armasi hamda boshqa donor tashkilotlarning moliyaviy ko‘magida OʻzDJTUda “Sun’iy intellekt markazi”ni tashkil etish, hamkorlikda til va tarjima sohasida malakali kadrlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, o‘zbek va koreys tillarida hammualliflikda darsliklar yaratish masalalariga oid takliflarni ilgari surdi.
Tomonlar o‘zaro manfaatli bo‘lgan sohalarda hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini ta’kidlab o‘tdilar.
Yongnam universiteti 1946-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Pusan shahridagi yetakchi xususiy universitetlardan biridir. Universitetda 55 ta ta’lim yo‘nalishi va mutaxassisliklar bo‘yicha dasturlar taklif etiladi. Hozirda unda 20 mingdan ortiq bakalavr hamda 10 mingdan ziyod magistratura talabalari tahsil oladi.
Yongnam universiteti xorijiy fuqarolar uchun grantlar ajratish bo‘yicha yetakchi oliygohlardan biri bo‘lib, ushbu OTMda o‘zbekistonlik talabalar ham ta’lim olmoqda.
Professor Mihyan Lee Global ta’lim fakultetida koreys tili mutaxassisi lavozimida faoliyat yuritadi hamda Koreya jamg‘armasi va boshqa tashkilotlar bilan hamkorlikda xalqaro loyihalarni moliyalashtirishda ishtirok etadi. Yongnam universiteti hozirgi kunda Efiopiya va Indoneziya oliy ta’lim muassasalari bilan talabalar uchun onlayn mashg‘ulotlar hamda o‘qituvchilar uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etib kelmoqda. Shuningdek, Lee xonim koreys tili bo‘yicha darslik va o‘quv qo‘llanmalarini yaratish ustida ish olib bormoqda.

Визит профессоров Университета Ённам (Республика Корея) в УзГУМЯ
21 января 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с профессорами Университета Ённам (Республика Корея). Во встрече приняли участие профессор Михян Ли, её коллега Чжан О, а также корейский профессор Самил На, работающий в УзГУМЯ.
Проректор по международному сотрудничеству А. Насиров подробно проинформировал гостей о деятельности УзГУМЯ, преподавании корейского языка, а также о сотрудничестве с высшими учебными заведениями Республики Корея. Он также озвучил свои предложения по развитию международного сотрудничества и привлечению корейских студентов в УзГУМЯ.
Начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев отметил актуальность цифровизации и использования искусственного интеллекта и выдвинул предложения по созданию в УзГУМЯ «Центра искусственного интеллекта» при финансовой поддержке Корейского фонда и других донорских организаций, организации совместной подготовки квалифицированных кадров в сфере языка и перевода, а также по созданию совместных учебников на узбекском и корейском языках.
Стороны подчеркнули свою готовность к сотрудничеству в сферах, представляющих взаимный интерес.
Университет Ённам был основан в 1946 году и является одним из ведущих частных университетов города Пусан. Университет предлагает образовательные программы по 55 направлениям и специальностям. В настоящее время в нём обучаются более 20 тысяч студентов бакалавриата и свыше 10 тысяч магистрантов.
Университет Ённам является одним из ведущих вузов по предоставлению грантов для иностранных граждан, в том числе в нём обучаются студенты из Узбекистана.
Профессор Михян Ли работает специалистом по корейскому языку на факультете глобального образования и участвует в финансировании международных проектов в сотрудничестве с Корейским фондом и другими организациями. В настоящее время Университет Ённам организует онлайн-занятия для студентов и курсы повышения квалификации для преподавателей совместно с вузами Эфиопии и Индонезии. Кроме того, профессор Ли занимается разработкой учебников и учебных пособий по корейскому языку.