Koreyaning Yongnam universiteti professorlarining OʻzDJTUga tashrifi
2026-yil 21-yanvar kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreyaning Yongnam universiteti professorlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur uchrashuvda professor Mihyan Lee, uning hamkasbi Jiang O, shuningdek OʻzDJTUda faoliyat yuritayotgan koreyalik professor Samil Na ishtirok etdi.
Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A. Nasirov mehmonlarga OʻzDJTU faoliyati, koreys tilining o‘qitilishi hamda Koreya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va OʻzDJTUga koreyalik talabalarni jalb etish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdi.
Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi X. Yuldashev hozirgi kunda dolzarb bo‘lgan raqamlashtirish va sun’iy intellektdan foydalanish davrida Koreya jamg‘armasi hamda boshqa donor tashkilotlarning moliyaviy ko‘magida OʻzDJTUda “Sun’iy intellekt markazi”ni tashkil etish, hamkorlikda til va tarjima sohasida malakali kadrlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, o‘zbek va koreys tillarida hammualliflikda darsliklar yaratish masalalariga oid takliflarni ilgari surdi.
Tomonlar o‘zaro manfaatli bo‘lgan sohalarda hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini ta’kidlab o‘tdilar.
Yongnam universiteti 1946-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Pusan shahridagi yetakchi xususiy universitetlardan biridir. Universitetda 55 ta ta’lim yo‘nalishi va mutaxassisliklar bo‘yicha dasturlar taklif etiladi. Hozirda unda 20 mingdan ortiq bakalavr hamda 10 mingdan ziyod magistratura talabalari tahsil oladi.
Yongnam universiteti xorijiy fuqarolar uchun grantlar ajratish bo‘yicha yetakchi oliygohlardan biri bo‘lib, ushbu OTMda o‘zbekistonlik talabalar ham ta’lim olmoqda.
Professor Mihyan Lee Global ta’lim fakultetida koreys tili mutaxassisi lavozimida faoliyat yuritadi hamda Koreya jamg‘armasi va boshqa tashkilotlar bilan hamkorlikda xalqaro loyihalarni moliyalashtirishda ishtirok etadi. Yongnam universiteti hozirgi kunda Efiopiya va Indoneziya oliy ta’lim muassasalari bilan talabalar uchun onlayn mashg‘ulotlar hamda o‘qituvchilar uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etib kelmoqda. Shuningdek, Lee xonim koreys tili bo‘yicha darslik va o‘quv qo‘llanmalarini yaratish ustida ish olib bormoqda.

Visit of Professors from Yeungnam University (Republic of Korea) to UzSWLU
On January 21, 2026, a meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University with professors from Yeungnam University of the Republic of Korea. The meeting was attended by Professor Mihyan Lee, her colleague Jiang O, as well as Korean professor Samil Na, who is currently working at UzSWLU.
Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov provided the guests with detailed information about the activities of UzSWLU, the teaching of the Korean language, and cooperation with higher education institutions of the Republic of Korea. He also presented his proposals on developing international cooperation and attracting Korean students to UzSWLU.
Head of the International Cooperation Department Kh. Yuldashev emphasized the relevance of digitalization and the use of artificial intelligence and proposed establishing an “Artificial Intelligence Center” at UzSWLU with financial support from the Korea Foundation and other donor organizations. He also suggested launching joint training of qualified specialists in the fields of language and translation, as well as creating co-authored textbooks in Uzbek and Korean.
The parties expressed their readiness to cooperate in areas of mutual interest.
Yeungnam University was founded in 1946 and is one of the leading private universities in the city of Busan. The university offers programs in 55 fields and specialties. Currently, more than 20,000 undergraduate students and over 10,000 graduate students study at the university.
Yeungnam University is one of the leading institutions in providing scholarships for international students, including students from Uzbekistan.
Professor Mihyan Lee works as a Korean language specialist at the Faculty of Global Education and participates in financing international projects in cooperation with the Korea Foundation and other organizations. At present, Yeungnam University organizes online classes for students and professional development courses for teachers in cooperation with higher education institutions in Ethiopia and Indonesia. In addition, Professor Lee is engaged in developing textbooks and teaching materials for the Korean language.