O‘zDJTU rektori ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash tizimini takomillashtirishga bag‘ishlangan Milliy forum ochilishida ishtirok etdi
23-iyun kuni Toshkent shahrida Britaniya Kengashi, O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti hamkorligida tashkil etilgan “O‘zbekistonda ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash tizimidagi islohotlarni jadallashtirish” mavzusidagi Milliy forumning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli forum mamlakatimizda bo‘lajak ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash tizimini xalqaro standartlar asosida takomillashtirish, pedagog kadrlar tayyorlash sifatini oshirish hamda ushbu yo‘nalishdagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Forumning ochilish marosimida Britaniya Kengashining O‘zbekistondagi direktori Maykl Xolgeyt, O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari, Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti rektori Hilola Umarova, vazirlik vakillari hamda respublikadagi qator oliy ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ham ishtirok etib, forumning ochilish marosimida so‘zga chiqdi. O‘z nutqida mamlakatimizda ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash sifatini yanada oshirish, pedagogik ta’limni zamonaviy talablar asosida rivojlantirish hamda oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashning ahamiyatiga alohida to‘xtaldi.
Forumdan ko‘zlangan asosiy maqsadlar O‘zbekistonda bo‘lajak ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash ta’lim dasturlari tarmog‘i faoliyatini kuchaytirish, pedagog kadrlar tayyorlashni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi tashabbuslarni e’lon qilish, pedagogika oliy ta’lim muassasalari uchun ishlab chiqilgan yangi PRESETT ta’lim dasturini taqdim etish hamda uning refleksiv yondashuv, inklyuziv ta’lim, sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish, ta’lim natijalari va baholash tizimi o‘rtasidagi uyg‘unlik kabi zamonaviy jihatlarini muhokama qilishdan iborat.

Ректор УзГУМЯ принял участие в открытии Национального форума, посвящённого совершенствованию системы подготовки преподавателей английского языка
23 июня в городе Ташкенте состоялась церемония открытия Национального форума на тему «Ускорение реформ в системе подготовки преподавателей английского языка в Узбекистане», организованного совместно Британским Советом, Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан и Национальным педагогическим университетом Узбекистана имени Низами.
Данный престижный форум направлен на совершенствование системы подготовки будущих преподавателей английского языка в нашей стране в соответствии с международными стандартами, повышение качества подготовки педагогических кадров, а также поддержку реформ в данной сфере.
В церемонии открытия приняли участие директор Британского Совета в Узбекистане Майкл Холгейт, заместитель министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, ректор Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами Хилола Умарова, представители министерства, а также руководители ряда высших учебных заведений республики.
В мероприятии также принял участие ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов, который выступил на церемонии открытия форума. В своём выступлении он особо подчеркнул важность дальнейшего повышения качества подготовки преподавателей английского языка, развития педагогического образования на основе современных требований и укрепления сотрудничества между высшими учебными заведениями.
Основными целями форума являются укрепление деятельности сети образовательных программ по подготовке будущих преподавателей английского языка в Узбекистане, объявление новых инициатив, направленных на поддержку подготовки педагогических кадров, презентация новой образовательной программы PRESETT, разработанной для педагогических вузов, а также обсуждение её современных аспектов, включая рефлексивный подход, инклюзивное образование, использование технологий искусственного интеллекта и согласованность между результатами обучения и системой оценивания.
В рамках двухдневного форума будут обсуждаться механизмы внедрения новой национальной учебной программы, международный опыт, а также вопросы дальнейшего совершенствования системы подготовки педагогических кадров.