PhD dissertatsiyasi kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasidan muvaffaqiyatli o‘tdi
8-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida tadqiqotchi Tuychiyev Sobir Abdusodiqovichning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Fransuz va o‘zbek tillarida AKT terminlarining struktur-semantik va funksional xususiyatlari” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishining kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Muhokama davomida tadqiqotchi tomonidan dissertatsiyaning asosiy mazmuni, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati yuzasidan taqdimot qilindi. Ishtirokchilar tomonidan tadqiqot natijalari muhokama etilib, mavzu bo‘yicha fikr-mulohaza va takliflar bildirildi.

On June 8, 2026, an extended departmental scientific discussion of the dissertation of researcher Tuychiyev Sobir Abdusodikovich was held at the Uzbekistan State World Languages University. The dissertation was submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philological Sciences under specialty 10.00.06 – Comparative Literary Studies, Contrastive Linguistics, and Translation Studies, entitled: “Structural-Semantic and Functional Features of ICT Terminology in French and Uzbek Languages.”
During the discussion, the researcher presented the main content of the dissertation, its scientific novelty, theoretical and practical significance. Participants discussed the research results and expressed their opinions and suggestions on the topic.
At the conclusion of the discussion, the dissertation was positively evaluated, and a decision was made to recommend it for the next stage of consideration.