PhD dissertatsiyasi kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasidan muvaffaqiyatli o‘tdi
8-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida tadqiqotchi Tuychiyev Sobir Abdusodiqovichning 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Fransuz va o‘zbek tillarida AKT terminlarining struktur-semantik va funksional xususiyatlari” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishining kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Muhokama davomida tadqiqotchi tomonidan dissertatsiyaning asosiy mazmuni, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati yuzasidan taqdimot qilindi. Ishtirokchilar tomonidan tadqiqot natijalari muhokama etilib, mavzu bo‘yicha fikr-mulohaza va takliflar bildirildi.

Кандидатская диссертация успешно прошла расширенное кафедральное научное обсуждение
8 июня 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось расширенное кафедральное научное обсуждение диссертационной работы соискателя Туйчиева Собира Абдусодиковича, представленной на соискание учёной степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительное языкознание и переводоведение, на тему: «Структурно-семантические и функциональные особенности терминов ИКТ во французском и узбекском языках».
В ходе обсуждения соискатель представил основные положения диссертации, её научную новизну, теоретическую и практическую значимость. Участники обсудили результаты исследования и высказали свои мнения и предложения по теме.
По итогам обсуждения диссертационная работа была оценена положительно, и принято решение рекомендовать её к следующему этапу рассмотрения.