Turli tillar va madaniyatlarga bag‘ishlangan to‘garak mashg‘ulotlari o‘tkazildi
2026-yil 18-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 3-fakulteti Ikkinchi chet tili kafedrasi tomonidan turli tillar va xalqlar madaniyatiga bag‘ishlangan navbatdagi to‘garak mashg‘ulotlari tashkil etildi.
Jumladan, golland tili katta o‘qituvchisi Rahmonkulova Xabiba rahbarligida Ingliz tili 3-fakultet 2418-guruhi talabalari ishtirokida “Nederlandse keuken” (Niderlandiya oshxonasi) mavzusida mashg‘ulot o‘tkazildi. Unda Gollandiya milliy taomlari, xususan, mashhur “Gouda” va “Edam” pishloqlari hamda “patat” kabi taomlar haqida ma’lumot berildi. Talabalar golland va o‘zbek milliy oshxonalari o‘rtasidagi o‘xshashlik va farqlar yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, grek tili katta o‘qituvchisi Musayeva Surayyo rahbarligida Ingliz tili 1-fakultet 2307-guruhi talabalari bilan “Ελληνική κουζίνα” (Gretsiya oshxonasi) mavzusida to‘garak mashg‘uloti tashkil etildi. Mashg‘ulot davomida Gretsiya oshxonasining sog‘lom va muvozanatli ovqatlanishga asoslanganligi, uning “Mediterranean diet” tamoyillariga mos kelishi haqida so‘z yuritildi. Talabalar faol qatnashib, savol-javoblar va interaktiv topshiriqlar orqali o‘z bilimlarini mustahkamlashdi.
Bundan tashqari, kafedra o‘qituvchisi Maxamadxodjayeva Umida tomonidan Hind tili markazida hindiy tili to‘garagining navbatdagi mashg‘uloti o‘tkazildi. Mashg‘ulot “Hindistonning tarixiy obidalari” mavzusiga bag‘ishlanib, unda Toj Mahal, Qizil qal’a, Akbarshoh maqbarasi, Qutub minor kabi mashhur yodgorliklar haqida nazariy va amaliy ma’lumotlar berildi. Talabalar o‘zlari tayyorlagan taqdimotlar bilan chiqish qildilar hamda mavzuga oid qiziqarli o‘yinlar tashkil etildi.
Mazkur mashg‘ulotlar zamonaviy pedagogik yondashuvlar asosida tashkil etilib, talabalar bilimini mustahkamlash bilan birga ularning dunyo xalqlari madaniyati va an’analariga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirdi.

Club Activities Dedicated to Various Languages and Cultures Held
On March 18, 2026, the Department of Second Foreign Languages of the 3rd Faculty of English at the Uzbekistan State World Languages University organized another series of club activities dedicated to different languages and cultures of the world.
In particular, under the guidance of senior Dutch language teacher Khabiba Rahmonkulova, a session was held with students of group 2418 of the 3rd Faculty of English on the topic “Nederlandse keuken” (Dutch cuisine). During the session, students were introduced to national dishes of the Netherlands, including famous cheeses such as “Gouda” and “Edam,” as well as dishes like “patat.” Students exchanged views on the similarities and differences between Dutch and Uzbek cuisines.
Additionally, under the supervision of senior Greek language teacher Surayyo Musayeva, a club session was organized with students of group 2307 of the 1st Faculty of English on the topic “Ελληνική κουζίνα” (Greek cuisine). The session highlighted that Greek cuisine is based on healthy and balanced nutrition and aligns with the principles of the Mediterranean diet. Students actively participated, reinforcing their knowledge through Q&A sessions and interactive tasks.
Furthermore, another session of the Hindi language club was conducted at the Hindi Center by department teacher Umida Maxamadxodjayeva. The session was devoted to the topic “Historical Monuments of India,” where theoretical and practical information was provided about famous landmarks such as the Taj Mahal, Red Fort, Akbar’s Tomb, and Qutub Minar. Students delivered presentations and took part in engaging thematic games.
These sessions were organized based on modern pedagogical approaches and not only strengthened students’ knowledge but also increased their interest in the cultures and traditions of the world.