Genderga sezgir baholash pedagogikasi bo‘yicha xalqaro seminar-trening
15-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i K. Muradkasimova hamda Buyuk Britaniyaning Leeds universiteti vakillari — professor Diana Pecorari va professor Diana McCray hamkorligida amalga oshirilayotgan “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment” mavzusidagi xalqaro loyiha doirasida doktorant va magistrantlar uchun seminar-trening tashkil etildi.
Seminar-trening davomida ishtirokchilar yozma ishlarni baholash jarayonida tenglik, xolislik va adolat tamoyillarini ta’minlashga qaratilgan zamonaviy metodlar bilan tanishdi, amaliy mashg‘ulotlar orqali ularni muhokama qildi va qo‘llash imkoniyatlarini tahlil qildi.
Mazkur seminar-trening doktorant va magistrantlar uchun ilmiy yondashuvlarni boyitish, inklyuziv baholash mezonlari bo‘yicha bilimlarini kengaytirish hamda xalqaro tajriba asosida metodik fikrlashni rivojlantirishga qaratildi.
Seminar-trening faol muloqot va savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi
Ishtirokchilarga aniq amaliy tavsiyalar va metodik ko‘rsatmalar berildi
Xalqaro loyiha doirasidagi kelgusi bosqichlar muhokama qilindi
Qiziqarli muzokaralar va interaktiv mashg‘ulotlar ishtirokchilarga yangi yondashuvlar, aniq metodik yechimlar hamda ilmiy hamkorlik imkoniyatlari haqida keng tasavvur berdi.

Международный семинар-тренинг по педагогике, ориентированной на гендерную
15 декабря в Узбекском государственном университете мировых языков в рамках международного проекта «Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment», реализуемого в сотрудничестве с представителями Университета Лидса (Великобритания) — профессором Дианой Пекорари и профессором Дианой МакКрей, был организован семинар-тренинг для докторантов и магистрантов.
В ходе семинара-тренинга участники ознакомились с современными методами, направленными на обеспечение принципов равенства, объективности и справедливости при оценивании письменных работ. Посредством практических занятий данные методы были обсуждены, а также проанализированы возможности их применения.
Данный семинар-тренинг был нацелен на обогащение научных подходов докторантов и магистрантов, расширение их знаний в области инклюзивных критериев оценивания и развитие методического мышления на основе международного опыта.
Семинар-тренинг прошёл в формате активного диалога и насыщенной сессии вопросов и ответов
Участникам были предоставлены конкретные практические рекомендации и методические указания
Были обсуждены последующие этапы реализации международного проекта
Интересные дискуссии и интерактивные занятия позволили участникам получить всестороннее представление о новых подходах, конкретных методических решениях и возможностях научного сотрудничества.