Genderga sezgir baholash pedagogikasi bo‘yicha xalqaro seminar-trening
15-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i K. Muradkasimova hamda Buyuk Britaniyaning Leeds universiteti vakillari — professor Diana Pecorari va professor Diana McCray hamkorligida amalga oshirilayotgan “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment” mavzusidagi xalqaro loyiha doirasida doktorant va magistrantlar uchun seminar-trening tashkil etildi.
Seminar-trening davomida ishtirokchilar yozma ishlarni baholash jarayonida tenglik, xolislik va adolat tamoyillarini ta’minlashga qaratilgan zamonaviy metodlar bilan tanishdi, amaliy mashg‘ulotlar orqali ularni muhokama qildi va qo‘llash imkoniyatlarini tahlil qildi.
Mazkur seminar-trening doktorant va magistrantlar uchun ilmiy yondashuvlarni boyitish, inklyuziv baholash mezonlari bo‘yicha bilimlarini kengaytirish hamda xalqaro tajriba asosida metodik fikrlashni rivojlantirishga qaratildi.
Seminar-trening faol muloqot va savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi
Ishtirokchilarga aniq amaliy tavsiyalar va metodik ko‘rsatmalar berildi
Xalqaro loyiha doirasidagi kelgusi bosqichlar muhokama qilindi
Qiziqarli muzokaralar va interaktiv mashg‘ulotlar ishtirokchilarga yangi yondashuvlar, aniq metodik yechimlar hamda ilmiy hamkorlik imkoniyatlari haqida keng tasavvur berdi.

On December 15, a seminar-training session for doctoral and master’s students was held at the Uzbekistan State World Languages University within the framework of the international project “Promoting inclusiveness through gender-aware pedagogy in second-language writing assessment”, implemented in cooperation with representatives of the University of Leeds (United Kingdom) — Professor Diana Pecorari and Professor Diana McCray.
During the seminar-training, participants were introduced to modern methods aimed at ensuring the principles of equality, objectivity, and fairness in the assessment of written work. Through practical activities, these methods were discussed and the possibilities for their application were analyzed.
The seminar-training was designed to enrich the research approaches of doctoral and master’s students, broaden their knowledge of inclusive assessment criteria, and develop methodological thinking based on international experience.
The seminar-training was conducted in an active and interactive format with extensive question-and-answer sessions
Participants received clear practical recommendations and methodological guidelines
Future stages of the international project were discussed
Engaging discussions and interactive sessions provided participants with a comprehensive understanding of new approaches, concrete methodological solutions, and opportunities for academic collaboration.