Tarjima va xorijiy tillarni o‘qitishda innovatsion yondashuvlar: xalqaro ilmiy-amaliy anjuman
18-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Tarjimonlik fakulteti Ingliz tili amaliy tarjima kafedrasi tashabbusi bilan “Globalizatsiya va barqaror rivojlanish davrida tarjima masalalari, ularning yechimlari hamda chet tillarini o‘qitishdagi innovatsiyalar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi. Tadbirda respublika va xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan yetuk olimlar, professor-o‘qituvchilar hamda soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Anjumanni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi. Shuningdek, Tarjimonlik fakulteti dekani, pedagogika fanlari doktori, professor Ulug‘bek Yo‘ldoshev, Jumabek Tashenev nomidagi universitet Xalqaro hamkorlik markazi boshlig‘i, PhD Shaxlo Naraliyeva, Xalqaro Nordik universiteti Xorijiy til va adabiyoti kafedrasi mudiri, PhD, dotsent Dilshod Nasriddinov, filologiya fanlari nomzodi, shoir Gulshan Rahim ilmiy ma’ruzalari bilan qatnashdilar.
Shuningdek, anjumanda xorijiy mehmonlar — Misr vakili Rasha Aldeeb, Hindistondan Dr. Maya Gola hamda Filippindan Caroline N. Gabis ishtirok etib, tarjima va chet tillarini o‘qitish bo‘yicha xalqaro tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Tadbirda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yozuvchi va dramaturg Shaxodatxon Isaxonova ham ishtirok etdi.
Anjuman doirasida jadid adabiyoti namoyandasi Mahmudxo‘ja Behbudiy qalamiga mansub kitoblar O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti kutubxonasiga tantanali ravishda topshirildi. Tadbir yakunida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, PhD, dotsent Otabek Yusupov tomonidan anjuman ishlariga yakuniy xulosa qilinib, ilmiy hamkorlik va muloqotlarni yanada rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.

Инновационные подходы в переводе и преподавании иностранных языков: международная научно-практическая конференция
18 декабря в Узбекском государственном университете мировых языков по инициативе кафедры практического перевода английского языка факультета переводоведения состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Проблемы перевода в эпоху глобализации и устойчивого развития, пути их решения и инновации в обучении иностранным языкам». В мероприятии приняли участие ведущие ученые, профессора-преподаватели и специалисты отрасли из республиканских и зарубежных высших учебных заведений.
Конференцию открыл ректор Узбекского государственного университета мировых языков, доктор педагогических наук, профессор Илхомжон Тухтасинов. С научными докладами также выступили декан факультета переводоведения, доктор педагогических наук, профессор Улугбек Йулдошев; руководитель Центра международного сотрудничества Университета имени Жумабека Ташенева, PhD Шахло Наралиева; заведующий кафедрой иностранных языков и литературы Международного Нордического университета, PhD, доцент Дилшод Насриддинов; кандидат филологических наук, поэт Гульшан Рахим.
Кроме того, в конференции приняли участие зарубежные гости — представитель Египта Раша Альдиб, доктор Майя Гола из Индии и Каролина Н. Габис с Филиппин, которые поделились международным опытом в области перевода и преподавания иностранных языков. В мероприятии также приняла участие член Союза писателей Узбекистана, писатель и драматург Шахадатхон Исахонова.
В рамках конференции книги, принадлежащие перу представителя джадидской литературы Махмудходжи Бехбудия, были торжественно переданы в библиотеку Узбекского государственного университета мировых языков. По итогам мероприятия проректор УзГУМЯ по научной работе и инновациям, PhD, доцент Отабек Юсупов подвел итоги конференции, подчеркнув важность дальнейшего развития научного сотрудничества и диалога.