Britaniya Kengashi vakillarining O‘zDJTUga tashrifi bo‘lib o‘tdi
28-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Britaniya Kengashining Wider Europe mintaqasi bo‘yicha direktori Adrian Chadvik boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya tarkibida O‘zbekistondagi Britaniya Kengashi direktori Maykl Xoulgeyt, direktor o‘rinbosari Jamilya Gulmova, loyiha menejeri Sadoqat Xo‘jayeva, AELLCA loyihasi koordinatori Nigora Karimova hamda ingliz tili loyihalari koordinatori Mashxura Tursunova qatnashdi.
Uchrashuvda universitet tomonidan rektor I. Tuxtasinov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O. Yusupov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yo‘ldashev, 3-ingliz tili fakulteti dekani I. Xaydarov hamda 2-ingliz tili fakulteti dekani Z. Bazarov ishtirok etdi.
Tadbir davomida universitet faoliyatiga oid taqdimot o‘tkazilib, rektor I. Tuxtasinov tomonidan oliygohning asosiy yutuqlari, xalqaro aloqalari va zamonaviy ta’lim jarayonlari haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Muloqot jarayonida ingliz tili o‘qituvchilarining malakasini oshirishga qaratilgan tashabbuslar, xususan, Markaziy Osiyoda ingliz tilini rivojlantirishga yo‘naltirilgan AELLCA loyihasi, Britaniya universitetlari bilan inklyuziv ta’lim yo‘nalishida hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, til sohiblarini ta’lim jarayoniga jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘rtasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish va hamkorlikni yanada mustahkamlash yuzasidan kelishuvga erishildi.

Визит представителей Британского Совета в УзГУМЯ
28 апреля в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с делегацией Британского Совета во главе с директором по региону Wider Europe Адрианом Чэдвиком. В состав делегации вошли директор Британского Совета в Узбекистане Майкл Холгейт, заместитель директора Джамиля Гулмова, менеджер проекта Садокат Ходжаева, координатор проекта AELLCA Нигора Каримова, а также координатор проектов по английскому языку Машхура Турсунова.
Со стороны университета во встрече приняли участие ректор И. Тухтасинов, проректор по научной работе и инновациям О. Юсупов, начальник отдела международного сотрудничества Х. Ёлдашев, декан 3-го факультета английского языка И. Хайдаров и декан 2-го факультета английского языка З. Базаров.
В ходе мероприятия была представлена презентация о деятельности университета. Ректор И. Тухтасинов подробно рассказал об основных достижениях вуза, международных связях и современных образовательных процессах.
В рамках диалога были обсуждены инициативы, направленные на повышение квалификации преподавателей английского языка, в частности проект AELLCA, ориентированный на развитие английского языка в Центральной Азии, расширение сотрудничества с британскими университетами в сфере инклюзивного образования, а также привлечение носителей языка к образовательному процессу.
По итогам встречи стороны достигли договорённости о реализации перспективных проектов и дальнейшем укреплении сотрудничества.