“Alisher Navoiy “Xamsa” dostonining ingliz tiliga tarjimasi va dostonlarning parallel korpusga asoslangan elektron platformasini yaratish” loyihasining ilk yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 2026–2027-yillarga mo‘ljallangan “Alisher Navoiy “Xamsa” dostonining ingliz tiliga tarjimasi va dostonlarning parallel korpusga asoslangan elektron platformasini yaratish” loyihasining ilk yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, loyiha rahbari Tuxtasinov Ilxomjon Madaminovich ochib berdi.
Unda loyiha doirasida amalga oshiriladigan asosiy vazifalar, ustuvor yo‘nalishlar hamda ishlarni samarali tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Mazkur loyiha doirasida Alisher Navoiyning “Xamsa” dostonlarini ingliz tiliga tarjima qilish, ular asosida o‘zbek-ingliz parallel lingvistik korpusini shakllantirish hamda zamonaviy elektron platforma yaratish ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilish davomida loyiha ishtirokchilari tomonidan amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan fikr va takliflar bildirilib, kelgusidagi vazifalar belgilab olindi.
Tadbirda loyiha a’zolari onlayn va oflayn formatlarda ishtirok etib, loyihaning mazmun-mohiyati va istiqbollari yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.

Состоялось первое заседание проекта «Перевод поэмы Алишера Навои “Хамса” на английский язык и создание электронной платформы на основе параллельного корпуса дастанов»
Сегодня в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось первое заседание проекта «Перевод поэмы Алишера Навои “Хамса” на английский язык и создание электронной платформы на основе параллельного корпуса дастанов», рассчитанного на 2026–2027 годы.
Заседание открыл ректор Узбекского государственного университета мировых языков, руководитель проекта Тухтасинов Илхомджон Мадаминович.
В ходе заседания были обсуждены основные задачи, приоритетные направления проекта, а также вопросы эффективной организации предстоящей работы.
В рамках проекта планируется перевод дастанов Алишера Навои из «Хамсы» на английский язык, формирование на их основе узбекско-английского параллельного лингвистического корпуса, а также создание современной электронной платформы.
В ходе заседания участники проекта высказали свои мнения и предложения по предстоящей работе и определили дальнейшие задачи.
В мероприятии участники проекта приняли участие в онлайн- и офлайн-форматах, выразив свои мнения и предложения относительно содержания, значения и перспектив проекта.