19-aprel kuni O’zDJTU  Ma’naviyat va ma’rifat markazi binosida Shvetsariyaning Oʻzbekistondagi elchixonasi vakillari bilan uchrashuv va  shveytsariyalik yozuvchi Peter Shtammning o’zbek tiliga tarjima qilingan “Loqayd dunyo” asari taqdimoti bo’lib o’tdi.
Roman-german filologiyasi fakulteti hamda nemis tili amaliy fanlar kafedrasi tomonidan tashkil etilgan uchrashuvni universitet xalqaro ishlar bo’yicha prorektori A.Nosirov ochib berdi va mehmonlarni samimiy qutladi.
Ma'lumot o'rnida aytish joizki Peter Shtamm – nemis tilida ijod qiladigan mashhur yozuchi. Uning „Loqayd dunyo“ asari universitetimizning nemis tili amaliy fanlar kafedrasi katta o’qituvchisi, adabiyotshunos va tarjimon Hafiza Qo’chqorova tomonidan o’zbek tiliga tarjima qilindi. Yozuvchi asarlari dunyoning 40 ta tiliga tarjima qilingan bo’lib, o’zbek tili yozuvchi asarlari tarjima qilingan  qirq birinchi til sifatida e’tirof etildi. Tadbir davomida muallif Peter Shtamm hamda tarjimon Hafiza Qo’chqorovalar talabalrga adabiyot va tarjima san’ati haqida talabalarga so’zlab berdilar.
Uchrashuvda talabalar muallif hamda tarjimonga o'zlarini qiziqtirgan savollarini berib, munosib javoblar olishdi. Tadbir so’ngida yozuvchi Peter Shtamm hamda tarjimon Hafiza Qo’chqorovaning dastxati tushirilgan kitoblar taqdim etildi.

Состоялась презентация работы «Равнодушный мир».
19 апреля в здании Центра духовности и просветительства УзГУМЯ состоялась встреча с представителями посольства Швейцарии в Узбекистане и презентация переведенного на узбекский язык произведения швейцарского писателя Петера Штамма «Локайд дунё».
Встречу, организованную факультетом романо-германской филологии и кафедрой прикладных наук немецкого языка, открыл проректор по международным связям А. Носиров и тепло приветствовал гостей.
Стоит отметить, что Петер Штамм – известный писатель, работающий на немецком языке. Его произведение «Локайд дунё» перевела на узбекский язык Хафиза Кочкарова, старший преподаватель кафедры прикладных наук немецкого языка нашего университета, литературный критик и переводчик. Произведения писателя переведены на 40 языков мира, а узбекский язык признан сорок первым языком, на который переведены произведения писателя. В ходе мероприятия писатель Петр Штамм и переводчик Хафиза Кочкарова рассказали студентам о литературе и искусстве перевода.
На встрече студенты задали автору и переводчику интересующие их вопросы и получили соответствующие ответы. В завершение мероприятия были представлены книги с автографами писателя Петра Штамма и переводчицы Хафизы Кочкаровой.